Președintele Iohannis a început un turneu diplomatic în Africa, iar prima vizită este în Kenya: Ne dorim să valorificăm pozițiile geostrategice ale României și Kenyei, ca porți de intrare importante pentru economia regională

Președintele României şi-a început turneul pe continentul african cu o vizită de stat în Republica Kenya. Klaus Iohannis a fost primit de omologul său William Ruto în capitala Nairobi. Președintele rămâne în Africa timp de zece zile. Potrivit Administrației Prezidențiale, vizitele reprezintă „primul demers politico-diplomatic la acest nivel din ultimii 30 de ani". Țara noastră a adoptat recent strategia pentru Africa pentru revigorarea relațiilor cu acest continent.

The Spectator: Imensitatea crizei migranților va bulversa politica europeană

Când sute de migranți, în majoritate africani, au evadat din centrul de transfer din Porto Empedocle, Sicilia, la sfârșitul săptămânii trecute, și au început să cutreiere brutăriile și magazinele din oraș cerșind mâncare, primarul a intrat pe rețelele de socializare pentru a da explicații, scrie jurnaistul Christopher Caldwell în The Spectator.

Putin, la încheierea summitului Rusia-Africa: Moscova şi ţările africane vor promova o lume "multipolară", fără "neocolonialism"

Preşedintele rus Vladimir Putin a declarat vineri, în ultima zi a summitului Rusia-Africa desfăşurat la Sankt Petersburg, că ţara sa şi statele africane s-au angajat să promoveze o "ordine mondială multipolară" şi să lupte împotriva "neocolonialismului", în timp ce preşedintele Uniunii Africane, Azali Assoumani, a insistat asupra aprovizionării cu cereale a ţărilor africane, apreciind că promisiunea lui Putin de a le oferi acestora cereale în locul Ucrainei nu este de ajuns, fiind nevoie de o încetare a focului în războiul ruso-ucrainean, relatează agenţiile AFP şi Reuters.

Ultima Oră

Cele mai citite