abuz în serviciu
Fostul director al Administraţiei Bazinale de Apă Banat, în prezent adjunct al instituţiei, a fost trimis în judecată de procurorii Direcţiei Naţionale Anticorupţie într-un dosar în care este acuzat de abuz în serviciu, după ce ar fi aprobat cumpărarea directă a unor produse la preţuri supraevaluate.
Florian Bodog, fostul ministru al Sănătății, trimis în judecată pentru abuz în serviciu şi fals intelectual
Fostul ministru al Sănătăţii Florian Bodog a fost trimis în judecată de procurorii Direcţiei Naţionale Anticorupţie într-un dosar în care este acuzat de abuz în serviciu şi fals intelectual, a informat, luni, DNA.
Primarul din Cojasca, Dâmbovița, în arest la domiciliu în dosarul privind eliberarea în fals a unor vize de reședință
Primarul comunei dâmboviţene Cojasca, Gheorghe Victor, a fost plasat în arest la domiciliu pentru 30 de zile, potrivit unor surse judiciare. Măsura vizează şi 4 funcţionari publici, în dosarul privind eliberarea în fals de vize de reşedinţă.
Trei angajați din primăria Bistrița au fost reținuți
Trei angajați cu funcții importante în primăria Bistrița au fost reținuți. Secretarul general, arhitectul șef al orașului și un consilier de la Direcția de Urbanism sunt acuzați de mai multe infracțiuni de fals, abuz în serviciu și constituire de grup infracțional.
DIICOT: Percheziții la suspecți de șantaj și abuz în serviciu
Poliţiştii şi jandarmii au pus în aplicare, în această dimineaţă, 17 mandate de percheziţie domiciliară şi 16 mandate de aducere în Bucureşti şi în judeţele Prahova şi Ilfov.
Senat: Comisia juridică trebuie să evalueze cererea DNA în cazul lui Florian Bodog până luni
Biroul permanent al Senatului s-a reunit vineri pentru a repartiza Comisiei juridice cererea DNA prin care se solicită încuviinţarea începerii urmăririi penale a lui Florian Bodog, fost ministru al Sănătăţii. Termenul acordat Comisiei juridice pentru o evaluare preliminară şi stabilirea unui program al acestei solicitări a fost stabilit pentru luni, 12 aprilie.
ÎCCJ dispune începerea judecării pe fond în dosarul lui Tăriceanu
Un judecător de cameră preliminară de la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a dispus marţi începerea judecării pe fond în dosarul în care fostul preşedinte al Senatului Călin Popescu-Tăriceanu este acuzat de săvârşirea infracţiunilor de abuz în serviciu şi complicitate la uzurpare de calităţi oficiale.
Preşedintele Consiliului Judeţean Călăraşi, trimis în judecată de DNA pentru abuz în serviciu şi şantaj
Preşedintele Consiliului Judeţean Călăraşi, Vasile Iliuţă, a fost trimis în judecată de procurorii Direcţiei Naţionale Anticorupţie într-un dosar în care este acuzat de abuz în serviciu şi şantaj.
DNA: Nicușor Constantinescu - judecat pentru abuz în serviciu într-un nou dosar
Fostul preşedinte al Consiliului Judeţean Constanţa Nicuşor Constantinescu a fost trimis în judecată de procurorii Direcţiei Naţionale Anticorupţie într-un nou dosar, în care este acuzat de abuz în serviciu în legătură cu efectuarea unor lucrări la Herghelia Mangalia şi pe malul Lacului Corbu.

