Călin Popescu-Tăriceanu a fost trimis în judecată pentru abuz în serviciu și complicitate la uzurpare de calități oficiale

Fostul preşedinte al Senatului, Călin Popescu-Tăriceanu, a fost trimis în judecată de Parchetul General pentru săvârşirea infracţiunilor de abuz în serviciu şi complicitate la uzurpare de calităţi oficiale. Tăriceanu este acuzat că nu a constatat şi nu a supus la vot în plenul Senatului încetarea mandatului de senator al lui Cristian Marciu, deşi acesta avea o decizie definitivă în instanţă prin care a fost declarat incompatibil şi nu mai putea ocupa o funcţie publică. În acelaşi dosar a fost trimis în judecată şi senatorul Cristian Marciu, pentru uzurpare de calităţi oficiale.

Anchete extinse în dosarul pentru zădărnicirea combaterii bolilor de la Spitalul Județean Suceava. Persoane cu coronavirus neinternate la Boli infecțioase, cadre medicale testate tardiv

Anchetă extinsă a procurorilor la Suceava, după ce luni s-a raportat un număr surprinzător de mare de decese, care ar avea legătură cu activitatea ilicită a unor funcționari din Spitalul Județean și din Direcția de Sănătate Publică. Iniţial, dosarul de urmărire penală a fost deschis pentru zădărnicirea combaterii bolilor, iar acum anchetatorii au în vedere şi alte fapte: abuz în serviciu şi fals intelectual.

Ultima Oră

Cele mai citite