abuz în serviciu
Florin Nicolaie Brezan, fost director medical al Institutului Naţional pentru Sănătatea Mamei şi Copilului "Alessandrescu Rusescu", şi Monica Mihaela Lesne, fosta şefă a biroului achiziţii din cadrul instituţiei, au fost trimişi în judecată de procurorii anticorupţie într-un dosar în care sunt acuzaţi de abuz în serviciu cu un prejudiciu de peste 1,1 milioane de lei.
Fostul ministru al Agriculturii Adrian Chesnoiu, judecat de DNA pentru abuz în serviciu
Potrivit unui comunicat al DNA transmis, miercuri, procurorii din cadrul Direcţiei Naţionale Anticorupţie - Serviciul teritorial Timişoara au dispus trimiterea în judecată, în stare de libertate, a mai multor persoane, respectiv:
DNA: Medicul Virgil Musta de la Spitalul 'Dr.Victor Babeş' Timişoara, trimis în judecată pentru abuz în serviciu
Medicul Virgil Filaret Musta, şef de secţie la Spitalul Clinic de Boli Infecţioase şi Pneumoftiziologie "Dr.Victor Babeş" Timişoara, a fost trimis în judecată, alături de alte cadre medicale din cadrul unităţii sanitare, într-un dosar în care este acuzat de abuz în serviciu în legătură cu efectuarea de teste pentru depistarea infecţiei cu SARS-CoV-2.
DNA cere Parlamentului aviz de percheziție informatică pentru fostul primar și actualul deputat PSD Daniel Tudorache, bănuit de abuz în serviciu
Probleme pentru fostul primar al Sectorului 1, actualul deputat Daniel Tudorache. DNA a anunțat că a solicitat Parlamentului încuviințarea realizării unei percheziții electronice într-un dosar în care deputatul Daniel Tudorache e suspect, fiind acuzat de abuz în serviciu în cazul achizițiilor supraevaluate făcute în pandemie.
DNA: Fostul ministru al Agriculturii, Adrian Chesnoiu, inculpat pentru abuz în serviciu
Procurorii DNA Timişoara au dispus punerea în mişcare a acţiunii penale faţă de fostul ministru al Agriculturii, Adrian Chesnoiu, în dosarul în care acesta este cercetat pentru fapte de corupţie în legătură cu organizarea unor concursuri.
Conducere nouă la Inspectoratul de Poliţie Judeţean Cluj. Comisarul-şef Mihai Rus a fost numit pentru o perioadă de trei luni
Comisarul-şef de poliţie Mihai Rus a fost împuternicit să preia conducerea Inspectoratului de Poliţie Judeţean Cluj, de la 21 octombrie, pentru trei luni, anunță IGPR într-un comunicat. Numirea noului șef vine în urma scandalului de corupție de la IPJ Cluj.
Control judiciar pentru angajații poliției clujene reținuți joi: fostul comandant al IPJ, actualul adjunct, directoarea de resurse umane şi şeful Poliţiei Dej
Control judiciar în dosarul de corupţie de la Cluj, în care sunt cercetaţi fostul comandant al Inspectoratului Judeţean de Politie Cluj, actualul adjunct al instituţiei, directoarea de resurse umane, dar şi şeful Poliţiei din Dej. Sunt acuzați de abuz în serviciu și complicitate, ambele în formă continuată. Procurorii nu au cerut arestarea lor preventivă, după ce joi au fost reţinuti.
Val de rețineri la Poliția Cluj, pentru abuz în serviciu: Fostul şef al IPJ, adjunctul și directoarea de resurse umane
Cutremur în poliția clujeană. Procurorii DNA i-au reținut pe fostul comandant al Inspectoratului Județean de Poliție Cluj, pe actualul adjunct al instituției, precum și pe directoarea de resurse umane. Aceștia sunt acuzați de abuz în serviciu. În același dosar sunt anchetați și şefii poliției de la Gherla şi Dej.
Primarul Oraşului Otopeni, Silviu Constantin Gheorghe, a fost reţinut pentru abuz în serviciu
Primarul Oraşului Otopeni, Silviu Constantin Gheorghe, a fost reţinut pentru 24 de ore, miercuri, de procurori, într-un dosar în care este acuzat de abuz în serviciu, anunță Direcţia Naţională Anticorupţie.

