SUA vor să aducă în România avioane-cisternă, drone și sute de militari. Ce spun analiștii

11 March 2026, 19:40

Americanii vor să aducă în România câteva sute de militari, avioane cisternă, drone de supraveghere și echipmanete care au legătură cu Scutul de la Deveselu. Vor folosi timp de 3 luni bazele Mihail Kogălniceanu și Câmpia Turzii. Analiștii militari spun că această mișcare a armatei SUA arată că războiul din Iran ar putea fi încă departe de final.

Americanii vor aduce în bazele de la Kogălniceanu și din Câmpia Turzii mai multe avioane cisternă și în jur de 4-500 de militari. SUA au mai folosit baza din Constanța pentru tranzit în conflictele din Afganistan și din Irak, în urmă cu mai bine de 20 de ani.

cmdr.(r.) Valentin Mateiu, analist militar: Având în vedere faptul că România nu este în proximitatea teatrului, dar că misiunile americane au nevoie de sprijin, vom avea mai degrabă un sprijin logistic, vom avea calabilități militare de sprijin, precum avioane de realimentare în zbor și alte elemente de această natură.

George Scutaru, analist de politică externă: Este bine pentru România, că asta ne placează din nou pe hartea intereselor americane. Ținem minte ce efecte a produs acel anunț privind diminuarea contingentului militar american la Mihail Kogălniceanu în octombrie anul trecut. Cred că acum americanii conștientizează mai bine importanța.

Adelin Petrișor: Probabilitatea ca România să devină o țintă directă este foarte mică

Jurnalistul TVR Adelin Petrișor a comentat temerile apărute în spațiul public privind posibilitatea ca România să devină o țintă în contextul acceptării dislocării de echipamente şi forţe americane în România. Potrivit acestuia, riscul unor atacuri directe este redus, iar sistemele de apărare existente oferă un nivel ridicat de protecție.

Analiștii sunt de părere că prezența americană cu echipamente defensive – unele în legătură cu scutul de la Deveselu – întărește securitatea României, nu reprezintă o vulnerabilitate. Riscul ca România să devină o țintă nu este mai mare decât până acum. De altfel, SRI a anunțat că menține nivelul 2 de alertă, precaut, din cele 4 posibile.

George Scutaru, analist de politică externă: Este un risc minor, fiindcă avem trei sisteme Patriot funcționale ale României. Pe țărmul Mării Negri mai este dislocat un sistem Mamba al francezilor și, de asemenea, avem scutul de la Deveselu. Deci densitatea apărării antibalistice în România este una foarte bună și nu trebuie să omitem faptul că între noi și Iran este Turcia, care la rândul ei are o capabilitate defensivă foarte bună.

Acum, în România sunt în jur de 1.000 de militari americani. Cei mai mulți sunt în bazele Mihail Kogălniceanu, Câmpia Turzii și Deveselu. Anul trecut, administrația Trump a retras în jur de 1000 de oameni din țara noastră, fapt care a alimentat speculațiile că SUA nu sunt interesate de Marea Neagră și România.

Nicușor Dan, Cotroceni, declarații

CSAT, undă verde cererilor SUA. Nicușor Dan: ”Românii nu au motive de îngrijorare. Țara lor este mai sigură”

Statele Unite vor să trimită în România avione cisternă, sute de militari şi alte echipamente care să sprijine războiul din Iran. Vor folosi două baze militare: Kogălniceanu şi Câmpia Turzii, dar au legătură şi cu scutul de la Deveselu. Administraţia Trump a trimis o cerere oficială, care este clasificată. CSAT şi apoi Parlamentul au discutat şi aprobat solicitarea. Românii nu trebuie să fie îngrijoraţi, ţara este mai în siguranţă prin prezenţa militară americană sporită, spune preşedintele Nicuşor Dan.
Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite