SUA, consum mare de muniţie de precizie, în Iran. Miliarde de dolari cheltuiți în două luni

30 April 2026, 21:03

Războiul din Iran a consumat foarte multă muniţie de precizie americană, pentru care stocurile se refac foarte greu. Aceasta este o vulnerabilitate în cazul în care Statele Unite ar trebui să facă faţă unor potenţiali inamici precum Rusia sau China. Este concluzia jurnaliştilor de la The New York Times, care au analizat câtă muniţie inteligentă scumpă s-a folosit în Golf şi care ar mai fi stocurile americane.

Potrivit The New York Times, armata SUA a folosit foarte multă muniție de precizie în Iran, iar stocurile nu pot fi refăcute urgent. Nu este vorba de bani, deși costul este foarte mare. Problema o reprezintă în primul rând capacitatea industrială.

Se pare că sunt afectate rezervele de rachete de precizie care lovesc la mare distanță și interceptorii pentru sistemele Patriot sau Thaad. De exemplu, potrivit informațiilor din spațiul public, americanii ar fi consumat în Iran cam un sfert din numărul de rachete Tomahawk.

Potrivit analiștilor, o altă problemă este că obiectivele stabilite de Donald Trump nu par să fi fost atinse, negocierile sunt în impas, iar despre o eventuală pace nici nu se poate vorbi.

Potrivit Pentagonului, SUA au cheltuit până acum în războiul din Iran 25 de miliarde de dolari, cea mai mare parte din bani reprezentând cheltuielile cu muniția inteligență.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite