Danemarca invită SUA la exerciţii militare în Groenlanda. Trump: Purtăm discuții cu NATO

17 January 2026, 08:50 (actualizat 17 January 2026, 12:52)

Danemarca pregătește noi exerciții militare în Groenlanda, în colaborare cu aliați din NATO. Autoritățile daneze au invitat Statele Unite să participe la aceste manevre. Exercițiul „Arctic Endurance” urmează să se desfășoare pe durata anului 2026 și, probabil, și anul viitor, potrivit generalului danez Soren Andersen. Acesta a subliniat că manevrele vizează în primul rând să anticipeze o ascensiune a puterii Rusiei după ce Războiul din Ucraina se va fi încheiat.

Exercițiul Artic Endurance se desfășoară în contextul tensiunilor politice legate de Groenlanda, teritoriu autonom danez râvnit de președintele american Donald Trump, care a anunțat recent că vrea să o dobândească „într-un fel sau altul”.

Soren Andersen, comandantul Comandamentului Arctic danez: ”Sunt comandant aici de doi ani și jumătate. Nu am văzut nicio navă de luptă rusească sau chineză aici. Vedem, desigur, că China și Rusia lucrează împreună în Oceanul Arctic. Așadar, împărtășim îngrijorarea cu SUA, Canada și alte state arctice că Rusia și China lucrează împreună în Oceanul Arctic. Și, dacă vrem să apărăm flancul nordic al NATO, trebuie pur și simplu să ne intensificăm eforturile. Trebuie să lucrăm împreună.”

Mai multe țări europene, membre ale NATO, inclusiv Franța și Germania, au trimis militari în Groenlanda pentru a se pregăti în frigul extrem al Arcticii. Însă Casa Albă a dat asigurări că această prezență europeană pe insulă nu va schimba obiectivul lui Donald Trump de a o acapara.

Europa trimite trupe în Groenlanda, dar Casa Albă insistă: „Trump vrea să o achiziționeze”

În timp ce primele trupe europene au ajuns în Groenlanda, Casa Albă transmite că mobilizarea acestora în regiune nu schimbă planurile președintelui Donald Trump. Administrația de la Washington susține că acesta dorește să achiziționeze teritoriul autonom danez din rațiuni care țin de securitatea națională a Statelor Unite.

După ce a sugerat că ar putea suprataxa țările care nu susțin preluarea de către SUA a controlului asupra Groenlandei, Donald Trump a spus că administrația SUA poartă discuții cu NATO în legătură cu insula arctică. Președintele american a refuzat însă să spună dacă ar lua în considerare retragerea din alianță în cazul în care aceasta nu ar sprijini preluarea teritoriului de către SUA.

Donald Trump, președintele SUA: Ei bine, vom vedea. NATO s-a ocupat de această problemă, Groenlanda. Avem mare nevoie de Groenlanda pentru securitatea națională. Avem cea mai puternică armată din lume, care devine din ce în ce mai puternică. Ați văzut asta în cazul Venezuelei. Ați văzut asta în cazul atacului asupra Iranului, cu distrugerea potențială a capacității nucleare a acestei țări. Da, discutăm cu NATO. Discutăm.

Între timp, o delegație de congresmeni republicani și democrați americani a ajuns la Copenhaga pentru a discuta pe tema amenințărilor lui Trump la adresa Groenlandei.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite