Europa trimite trupe în Groenlanda, dar Casa Albă insistă: „Trump vrea să o achiziționeze”

16 January 2026, 13:57 (actualizat 16 January 2026, 19:19)

În timp ce primele trupe europene au ajuns în Groenlanda, Casa Albă transmite că mobilizarea acestora în regiune nu schimbă planurile președintelui Donald Trump. Administrația de la Washington susține că acesta dorește să achiziționeze teritoriul autonom danez din rațiuni care țin de securitatea națională a Statelor Unite.

Mesajele venite de la Washington și din Groenlanda arată foarte clar poziționări divergente privind viitorul insulei arctice. Prim-ministrul Groenlandei, Jens-Frederik Nielsen, a declarat că Groenlanda nu va fi deținută de SUA și nu va face parte din Statele Unite.

Premierul a precizat, totodată, că își dorește cooperare cu Statele Unite, dar pe baza unor valori fundamentale precum democrația și respectul.

Jens-Frederik Nielsen, prim-ministrul Groenlandei: „Am spus-o zilele trecute: Groenlanda nu va fi deținută de Statele Unite. Groenlanda nu va fi administrată și controlată de Statele Unite. Groenlanda nu va face parte din Statele Unite.”

În același timp, președintele Donald Trump rămâne neclintit în decizia sa de a prelua Groenlanda, în pofida faptului că mai multe țări europene au decis să trimită militari pe insulă, pentru consolidarea securității.

Karoline Leavitt, purtătoarea de cuvânt a Casei Albe: „Președintele și-a exprimat destul de clar prioritatea. El dorește ca Statele Unite să achiziționeze Groenlanda. El crede că este în cea mai bună măsură pentru securitatea noastră națională să facem acest lucru. Nu cred că trupele din Europa au un impact asupra procesului decizional al președintelui și nici nu afectează deloc obiectivul său de a achiziționa Groenlanda.”

Danemarca a anunțat că își va spori prezența militară în Groenlanda. De asemenea, trupe militare din mai multe țări europene, printre care Franța, Germania, Norvegia și Suedia, au început să sosească pe insulă.

Emmanuel Macron: „Groenlanda este un teritoriu autonom al Regatului Danemarcei. Europenii au o responsabilitate deosebită, deoarece acest teritoriu aparține Uniunii Europene. Acest teritoriu aparține, de asemenea, aliaților noștri NATO.”

Franța a decis să se alăture exercițiului militar planificat și lansat de Danemarca, într-un mod suveran și independent. O primă echipă de personal militar francez se află deja la fața locului și va fi consolidată în zilele următoare cu mijloace terestre, aeriene și maritime.

Casa Albă a transmis că reprezentanții Groenlandei și Danemarcei, împreună cu cei ai administrației Trump, au convenit să înființeze un grup de lucru care va continua discuțiile tehnice privind achiziționarea teritoriului arctic.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite