Şomaj în creştere în plină criză a forţei de muncă. Statul vrea să le dea o mie de lei, celor aflaţi la primul job, pe lângă salariu

10 October 2025, 19:22 (actualizat 10 October 2025, 19:24)

România are tot mai mulți șomeri, dar în același timp angajatorii se plâng că sunt în criza de oameni. Unu din 4 tineri cu vârste între 15 şi 24 de ani, de la noi din ţară, nu munceşte şi nici nu merge la şcoală, autorităţile pregătesc un program prin care vrea să îi convingă să se angajeze. Statul intenţionează să le dea o mie de lei, celor aflaţi la primul job, pe lângă salariul câştigat lună de lună.

Cu acelaşi gând au venit alte mii de persoane la târgul de job-uri organizat de autorităţi, în Capitală.

Cu toate acestea, numărul românilor fără un loc de muncă este în creştere.

Cum cererea şi oferta nu prea sunt pe aceeaşi lungime de undă, companiile au renunţat să mai caute angajaţi cu experienţă.

Autorităţile pregătesc noi proiecte ca să reducă numărul şomerilor, în special cel în rândul tinerilor cu vârste între 15 şi 24 de ani: Bani in plus pe lângă salariu.

Executivul ia în calcul şi reducerea la jumătate a perioadei în care statul oferă ajutor celor rămaşi fără un loc de muncă. De la un an la 6 luni.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă