Şoferii care conduc maşini de lux au intrat în atenţia Fiscului. Inspectorii au descoperit nereguli în 66 de cazuri

18 January 2026, 11:24 (actualizat 18 January 2026, 11:26)

Şoferii care conduc maşini de lux au intrat în atenţia Fiscului. Inspectorii antrifraudă au descoperit zeci de cazuri în care proprietarii nu au putut să dovedească de unde au avut bani să le cumpere… mai ales că au declarat venituri mult mai mici decât preţul de piaţă al bolizilor. În unele situaţii, au fost cumpărate, cu banii jos, modele care au costat chiar si peste 100.000 de euro. 

Până în prezent, inspectorii antifraudă au descoperit nereguli în 66 de cazuri. De exemplu, un şofer a cumpărat, anul trecut, cu banii jos, o maşină de aproximativ 100.000 de euro. Dar nu a putut să arate care este sursa legată de provenienţă a banilor.

Un alt autoturism, care, în trecut, a costat peste 120.000 de euro, a fost tranzacţionat, la un preţ subevaluat. Şi în acest caz, s-a folosit numerar, iar originea fondurilor nu a putut fi dovedită prin documente credibile.

Anunţul începerii controalelor i-a luat prin surprindere pe cei interesaţi să cumpere o maşină.

Inspectorii fiscului au impus sechestru asupra unei maşini de lux, de peste 150.000 de euro, pentru recuperarea unor datorii la bugetul de stat. Consultanţii fiscali consideră ca sunt necesare şi alte măsuri pentru a îmbunătăţi colectarea.

Verificările începute în rândul şoferilor cu maşini de lux fac parte dintr-un proiect pilot al ANAF. Iar controalele vor continua.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite