Guvernul este de acord cu deblocarea posturilor din Sănătate și cu creşterea salariilor cu 15%, după întâlnirea cu liderii Sanitas. Sindicaliștii cer, însă, o majorare de 20%

Proteste in Sănătate
25 January 2024, 11:48 (actualizat 25 January 2024, 19:52)

Angajaţii din sistemul medical şi asistenţă socială cer salarii cu 20% mai mari și deblocarea totală a angajărilor în Sănătate. Și-au strigat revendicările în stradă, pentru a doua oară în ultima săptămână. Chemați la negocieri cu premierul, liderii Sanitas au ieșit încrezători că vor obține banii pe care îi solicită. Dar guvernul a anunțat că majorarea fondului de salarii nu va fi mai mare de 15%. Dacă nu se înțeleg cu autoritățile, sindicaliștii sunt deciși să intre în greva generală. La fel și cei din administrația publică locală.

O majorare cu 20% a salariilor pentru asistenții medicali din spitale și din sistemul de asistență socială. A fost principala revendicare a sindicaliștilor care au protestat în fața Ministerului Muncii. Oamenii au spus că sunt epuizați și au cerut mai multe angajări. Prin memorandumul de acum două săptămâni, guvernul a deblocat numai jumătate dintre posturile vacante de asistenți medicali din spitale și doar 30% dintre cele din sistemul de asistență socială.

Federația Sanitas e hotărâtă să intre în grevă generală, alături de celelalte două sindicate reprezentative, Hipocrat și Solidaritatea Sanitară, care le susțin revendicările. Chemați la negocieri cu ministrul Muncii, dar și separat, cu premierul, liderii de sindicat au îndulcit tonul. Au ieșit convinși că vor obține cele 20 de procente în plus la salariu.

Iulian Pope, prim-vicepreședinte Federația Sanitas: Principala noastră cerere – o creștere cu 20% pe anul 2024 pentru lucrătorii din sistemul sanitar – a fost acceptată. Această creștere va fi etapizată și se va încheia undeva în luna iunie.

Guvernul a anunțat însă că fondul de salarii pentru sectorul sanitar va crește doar cu 15%, majorare care ar urma să fie aplicată în prima jumătate a anului.

Iar în ședința Executivului, premierul Marcel Ciolacu a menționat doar negocierile cu sindicatele, nu și rezultatul concret al acestora.

Marcel Ciolacu, prim-ministru: M-am întâlnit cu liderii sindicali, dar m-am dus să discut direct și cu cei care lucrează zilnic pentru a salva vieți omenești. Prioritatea mea și a acestui guvern este să eliminăm inechitățile acumulate de-a lungul anilor.

Liderii Sanitas au precizat că vor continua protestele. Și nu sunt singurii. Sindicaliştii din administraţia publică locală cer și ei venituri mai mari.

DAN CÂRLAN, președintele Sindicatului Național Scor: Jumătate din salariații din primăriile de comună din țară au venitul net în frunte cu viceprimarul lor, care este plafonul de salarizare mai mic decât venitul net al unui muncitor necalificat din construcții.

Sindicaliștii din administrația publică locală au anunțat că peste 10.000 de angajaţi din primăriile de comună vor intra în grevă de avertisment săptămâna viitoare şi apoi în grevă generală, începând cu 5 februarie.

ACTUALIZARE Prioritatea mea și a acestui Guvern este să eliminăm inechitățile acumulate de-a lungul multor ani, a spus Marcel Ciolacu, astăzi,la ședința de guvern. Spre deosebire de alți lideri politici care s-au prefăcut că aceste probleme nu există, eu le iau în serios! Le voi discuta în continuare sincer și aplicat și îmi voi asuma toate măsurile care sunt rezonabile și realizabile. Sunt sigur că românii s-au săturat de populism și de promisiunea unor soluții miraculoase!

ACTUALIZARE În urma discuțiilor de astăzi cu premierul Marcel Ciolacu, s-a convenit asupra ajustării schemelor de personal și deblocării de posturi în urma unei evaluări a necesarului de personal, cu prioritate în spitalele universitare și în centrele spitalicești județene cele mai aglomerate, anunță Guvernul, într-un comunicat.

Evaluarea va figura pe agenda unei noi întâlniri ce va avea loc săptămâna viitoare, la care vor fi invitați manageri de spitale și ai centrelor spitalicești județene, conducerea Casei Naționale de Asigurări de Sănătate și reprezentanți al ministerelor cu atribuții în această direcție.

În ceea ce privește revendicările salariale, s-a căzut de acord asupra unei creșteri a fondului de salarii cu 15% pentru sectorul sanitar, majorare care ar urma să fie implementată în prima jumătate a acestui an.


Prim-vicepreşedintele Sanitas Iulian Pope a declarat joi că “în principiu” Guvernul a acceptat ca personalul din sistemul sanitar să aibă în acest an o creştere a salariilor cu 20%.

“În principiu, principala noastră cerere – creştere cu 20% în anul 2024 pentru lucrătorii din sistemul sanitar – a fost acceptată. Vor mai fi întâlniri pe cifre. A fost acceptată o creştere cu 20% pe fondul de salarii de bază. Vor mai fi întâlniri pe ceea ce înseamnă cifre. Nu am terminat întâlnirile la nivelul Guvernului. Am stabilit un calendar. Ne vom întâlni săptămâna viitoare. De principiu am stabilit şi Guvernul a acceptat că în anul 2024 lucrătorii din sistemul sanitar vor avea o creştere de 20%”, a declarat Pope după întâlnirea de la Guvern.

”Muncim zi și noapte și luăm 3000 de lei, nu reușim să supraviețuim”

Sindicaliștii cer și deblocarea posturilor din Sănătate. O asistentă, prezentă la protest, se plânge că este greu să facă față singură la o sută de pacienți cu probleme neuropsihice extrem de grave.

Lucrăm trei fete la 50 de bătrâni. Foarte greu ne descurcăm, sunt bătrâni care chiar au nevoie de ajutor, spune o infirmieră.

Muncim zi și noapte cu copii cu probleme și ei stau acolo bine-mersi și noi luam 3000 de lei cu tot cu sporuri, nu reușim să supraviețuim, se plânge un alt protestatar.

Suntem epuizați avem lipsă de personal, eu lucrez una singură la 50 de bolnavi pe tura, salariile sunt de mizerie, eu iau 4700 de lei cu ture cu tot, sâmbete, duminici, Crăciun, Revelion, noi suntem acolo, asta-i bătaie de joc, reclamă una dintre protestatare.

Prin memorandumul de acum două săptămâni, guvernul a deblocat numai jumătate dintre posturile vacante de asistenți medicali din spitale și doar 30% dintre cele din sistemul de asistență socială.

De câteva luni, Federația Sanitas cere că Executivul să ia masuri urgente, însă discuțiile pe care le-au avut până acum cu premierul și cu Ministerul Sănătății au rămas fără rezultat.

Sindicatele amenință cu greva generală

Viorel Huşanu, preşedintele Uniunii Sindicale “Sanitas” Bucureşti, a estimat că au fost strânse peste 100.000 de semnături pentru susţinerea grevei generale, care ar urma să fie declanșată pe 5 febrruarie, dacă revendicările nu le sunt solicitate. “Pe data de 18 ianuarie, aveam peste 70.000 de semnături. Listele au rămas în continuare în spitale. Probabil oamenii au mai semnat în continuare“, a susţinut liderul Sanitas.

Pe primul loc în lista revendicărilor (stabilite în comun) se află creșterea salariilor de bază pentru toate categoriile de angajați din Sănătate cu cel puțin 25% pentru anul 2024, consecutivă acordării integrale a drepturilor salariale prevăzute de Legea nr. 153/2017.

Revendicările conflictului colectiv de muncă:

  1. Creșterea salariilor de bază pentru toate categoriile de angajați din Sănătate cu cel puțin 25% pentru anul 2024,
  2. Acordarea integrală a drepturilor salariale prevăzute de legea 153/2017, incluzând raportarea coeficienților de ierarhizare la salariul minim pe economie aflat în plată, raportarea sporurilor la salariul aflat în plată, plata gărzilor cu tariful orar al normei de bază, acordarea indemnizației de hrană prin raportarea la salariul minim pe economie aflat în plată.
  3. Adoptarea proiectului de lege a salarizării (Anexa pentru sănătate) negociat cu Ministerul Sănătății în forma stabilită cu partenerii sociali și aplicarea grilelor de salarizare stabilite prin raportare la salariului minim pe economie aflat în plată.
  4. Finalizarea negocierii clauzelor, procedurilor și anexelor conform obligațiilor convenite în Contractul Colectiv de Muncă la nivel de sector Sănătate 2023-2025, incluzând transpunerea și aplicarea Anexei nr. 13.
  5. Adoptarea măsurilor de creștere a calității vieții profesionale a angajaților din sănătate și de creștere a calității actului medical, acestea incluzând măsuri precum recunoașterea îndeplinirii anticipate a stagiului de cotizare, introducerea conciliatorilor specializați în conflictele individuale de muncă din sectorul sănătate, echivalarea competențelor asistentelor medicale absolvente de postlicealăa.

Programul acțiunilor va continua cu alte proteste ce vor culmina cu declanșarea conflictului colectiv de muncă, respectiv a grevei. Acțiunile de protest vor fi continuate până la satisfacerea revendicărilor, se arată într-un comunicat Sanitas.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite