Senatoarea Victoria Stoiciu a demisionat din PSD: „Nu pot și nu voi gira niciodată normalizarea fascismului”

28 April 2026, 11:33 (actualizat 28 April 2026, 12:52)

Victoria Stoiciu a anunțat, într-o postare pe Facebook, că și-a înaintat oficial demisia din Partidul Social Democrat. Decizia vine după ce a refuzat să semneze moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, moţiune iniţiată de PSD şi AUR.

„Astăzi mi-am înaintat oficial demisia din Partidul Social Democrat. Decizia vine ca un pas firesc după ce ieri am refuzat să semnez moțiunea de cenzură, marcând momentul în care viziunea mea și direcția actuală a partidului au intrat pe contrasens total”, a scris Victoria Stoiciu.

Aceasta susține că este nevoie de un „cordon sanitar absolut” împotriva forțelor extremiste.

Consider că este nevoie de un cordon sanitar absolut care să mențină forțele extremiste în izolare politică totală. Orice încălcare a acestui principiu nu reprezintă doar o eroare tactică, ci o normalizare a fascismului. Pas cu pas, până când monstrul va fi prea mare ca să îl răpunem”, a transmis ea.

Victoria Stoiciu invocă lecțiile istoriei și spune că ascensiunea fascismului în perioada interbelică a fost posibilă prin „concesii repetate” făcute de forțele democratice.

Istoria este cel mai bun profesor. Ascensiunea fascismului în perioada interbelică nu s-a produs subit. A fost rezultatul unor concesii repetate făcute de forțele democratice, care au sacrificat viitorul pentru calcule politice mici și rațiuni de moment”, a scris aceasta.

Ea a făcut referire și la modelul social-democraților germani.

De ce credeți că social-democrații germani păstrează cu sfințenie acest cordon sanitar în raport cu extremiștii lor? Pentru că se uită înapoi în istorie. Și nu vor să o repete”, a adăugat Victoria Stoiciu.

Fosta membră PSD spune că nu poate susține o direcție politică pe care o consideră incompatibilă cu valorile democratice.

Nu pot și nu voi gira niciodată normalizarea fascismului. Este o linie roșie peste care nu se poate trece”, a transmis ea.

La final, Victoria Stoiciu le-a mulțumit foștilor colegi social-democrați care au susținut-o în inițiativele legislative.

Le mulțumesc colegilor social-democrați care m-au susținut în inițiativele legislative de până acum pentru buna colaborare. Din păcate, drumurile noastre se despart aici. Nu pot face parte dintr-un proiect care sacrifică valorile democratice fundamentale pe altarul unor interese politice de etapă”, a mai scris Victoria Stoiciu.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite