Semnal de alarmă tras de Organizația Mondială a Sănătății: Crește numărul copiilor care fumează

2 June 2024, 19:48 (actualizat 2 June 2024, 19:50)

Peste 10% dintre copii între 13 si 15 ani fumează. Sunt datele recente ale Organizatiei Mondiale a Sănătății. Iar mulți, fumează ţigări electronice, ce au reactii adverse care duc inclusiv la tratament în urgență. Specialiștii atrag atenția că datele sunt îngrijorătoare, pentru că, deși consumul de tutun era în scădere după ce a fost reglementat, acum companiile au scos pe piață noile dispozitive pentru a atrage atenția tinerilor. 

Organizaţia Mondială a Sănătăţii a făcut un studiu care arată că în Europa, 11,5 % dintre băieţi şI 10.1% dintre fetele cu vârste între 13 şi 15 ani fumează. Asta înseamnă aproximativ 4 milioane de adolescenti. Specialiștii pun aceste cifre în primul rând pe seama marketingului agresiv al companiilor producătoare de tutun care au promovat produse atractive pentru tineri. Țigările electronice şi pungile cu nicotină sunt foarte populare – 12.5 la sută dintre adolescenţii din Europa au folosit țigări electronice în 2022.

BEATRICE MAHLER – managerul Institutului „Marius Nasta”: Le prezintă sub forma unor gadgeturi care sunt extrem de atractive, le comercializează cu diverse arome şi atunci este normal ca un tânăr care nu are informațiile necesare să acceseze astfel de obiceiuri.

Deşi sunt promovate ca alternative mai sănătoase ale țigărilor clasice, cele electronice dau reactii adverse care pot ajunge să fie tratate în spital.

BEATRICE MAHLER – managerul Institutului „Marius Nasta”: Efectele acute sunt comparativ cu țigările clasice mult mai pregnante, pot fi simple, de la reactii simple, tuse, până la nevoia de internare în spital cu pneumonie chimică.

CORNEL RADU-LOGHIN – secr. gen. al Reţelei Europene pentru prevenirea consumului de tutun: Tutunul ucide într-un an mai mult decât a ucis Covidul în 3-4 ani.

În Europa sunt țări în care țigările electronice sunt de 2-3 ori mai folosite de către elevi decât țigările clasice. Specialiștii explică că totul pleacă de la reglementările care s-au făcut în domeniu, pentru că industria a trebuit să se adapteze şi a investit foarte mult în noile produse.

CORNEL RADU-LOGHIN – secr. gen. al Reţelei Europene pentru prevenirea consumului de tutun: Vedem această campanie agresivă, pentru că industria nu își permite să își piardă clienții. Cine sunt clienții? Tinerii! Pentru că ei au nevoie de o nouă generatie care să consume noile produse și astfel să nu își piardă profitul. Este vorba doar despre bani.

Organizaţia Mondială a Sănătății și-a stabilit ca prioritate protejarea copiilor si reducerea dependenței de produse care conțin nicotină în rândul tinerilor.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite