Schimbările climatice fac ravagii în lume. Meteorologii avertizează că temperaturile vor trece de 40 de grade Celsius. Canicula va dura până pe 20 iunie
Un val de căldură africană face ravagii în sud-estul Europei. Temperaturile au urcat la 38 – 40 de grade Celsius în Balcani și nu numai. Temperaturi ridicate s-au înregistrat în Ungaria, Serbia, Grecia, Muntenegru, Macedonia de Nord, Albania. În Grecia, cinci turiști au murit, iar mai mulți sunt dați dispăruți.
Serbia este traversată de un prim val de căldură excesivă. Temperatura înregistrată oficial a ajuns la 38 de grade Celsius, iar meteorologii avertizează că va trece de 40 de grade Celsius. Canicula va dura până pe 20 iunie. Temperatura excesivă este produsă de un val de căldură africană care a invadat Europa.
Centrul de Urgență medicală din Ungaria a emis alertă de cel mai înalt nivel din cauza căldurii. Avertismentul este valabil până sâmbăta la miezul nopții, la nivel național.
Pot fi afectați și oamenii sănătoși, dar riscul cel mai mare este pentru copii, persoane în vârstă, gravide și pacienții cu boli cardiovasculare. Medicii recomandă un consum sporit de apă și evitarea căldurii directe.
În Grecia, un turist american a murit din cauza temperaturii foarte mari. Este a cincea victimă în numai o săptămână. Mai mulți oameni sunt dați dispăruți. Temperatura depășește constant 40 de grade Celsius pe plaje, la siturile arheologice și chiar în munți.
La Koropi, 30 de kilometri sud de Atena, s-au declanșat incendii de vegetație. Mulți localnici și-au părăsit casele și afacerile și au fugit din calea flacărilor. Două sate au fost abandonate complet. Pompierii, ajutați și de aviație, fac eforturi uriașe să stingă incendiile, dar seceta și vântul puternic ajută flacările.

