Salvini și Marine le Pen, felicitări pentru Simion. Kremlinul, nostalgic după Călin Georgescu
Candidatul AUR la Președinția României, George Simion, a fost felicitat de vicepremierul Italiei și de fosta șefa a extremei drepte franceze, Marine Le Pen. Politiciana franceză de extremă dreapta consideră că victoria lui George Simion în primul tur al alegerilor prezidențiale constituie o lovitură de bunerang pentru Europa. La rândul sau, purtătorul de cuvânt al Kremlinului spune că românii nu au putut vota persoană dorită la alegerile prezidențiale, din cauza / cităm/ excluderii arbitrare a lui Călin Georgescu.
Prim vicepremierul Italian Matteo Salvini l-a felicitat pe George Simion pentru victoria în primul tur al alegerilor prezidențiale.
”Poporul din România a votat, în cele din urmă, liber, cu capul și inima”, a scris Salvini pe Facebook, într-un mesaj în care îi atacă pe politicienii de la Bruxelles.
De asemenea, felicitări pentru George Simion au venit și de la Paris, din partea fostei șefe a extremei drepte franceye, Marine LePen, care și ea a aruncat săgeți către Bruxelles.
”România a ajuns să îi ofere doameni Von der Leyen un foarte drăguț bumerang” a scris LePen pe rețeaua X.
Și Kremlinul a comentat rezultatul alegerilor din România.
Dmitri Peskov: Un lucru poate fi spus, acela că unul dintre favoriţii alegerilor a fost aruncat, în mod absolut arbitrar, din cursă. Prin urmare, în orice caz, votanţii români au fost lipsiţi de dreptul de vota pe cine şi-au dorit.
De asemenea, și fostul premier conservator polonez Mateus Morawiecki a reacționat după primul tur al alegerilor din România.
”Felicitări lui George Simion, vicepreședintele partidului european al conservatorilor și reformistilor”, a scris fostul premier.

