Salariile românilor nu țin pasul cu inflația. Economiștii avertizează că riscul de recesiune este tot mai ridicat

26 September 2025, 19:42

Salariile românilor încep să scadă de la o lună la alta, în timp ce preţurile continuă să crească. O realitate confirmată şi de statistica oficială şi care se va înrăutăţi în perioada următoare, avertizează experţii. Şi cu o economie pe un trend descendent, riscul de recesiune este tot mai ridicat.

În iulie, salariul mediu net în România a sărit de 5.500 de lei, dar este în scădere faţă de iunie, cu 22 de lei. Comparativ cu aceeaşi lună a lui 2024, românii au câştigat în medie mai mult cu 275 de lei, dar majorarea a fost sub rata anuală a inflaţiei, care s-a apropiat de 8%.

Aşa au ajuns salariile să nu mai ţină pasul cu scumpirile. Semn de recesiune, avertizează economiştii.

Cristian Păun, profesor de economie, ASE: Bunăstarea românilor, în momentul de faţă, este pusă la încercare de faptul că economia reală nu creşte. Trebuie să fim foarte prudenţi pentru că, cu o economie care nu creşte, pot apărea probleme de vânzări, pot apărea probleme cu locul de muncă, cu siguranţă creşterea salariilor nu se va întâmpla în ritmul în care creşte inflaţia.

Greul de acum începe. Salariile vor fi tot mai mici, iar inflaţia va continua să crească.

Adrian Codîrlașu, preşedintele CFA România: Deficitul bugetar e un factor inflaţionist, creează inflaţie, iar guvernele vor inflaţie pentru că în modul acesta îşi cresc veniturile şi scade în modul acesta deficitul bugetar. În următorii 2 ani, economia nu va creşte mult. Anul acesta jucăm la zero, anul viitor poate mergem spre 1% creştere economică.

Ţara noastră este fruntaşa Uniunii Europene la capitolul sărăcie. Ultimul Eurobarometru arată că 1 din 5 români se confruntă cu lipsuri materiale şi sociale grave.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite