România se îndreaptă spre recesiune. Experții avertizează că măsurile doar vor încetini economia, în lipsa unor reforme pe termen lung

20 September 2025, 18:26 (actualizat 21 September 2025, 14:59)

România pare că se îndreaptă cu paşi siguri spre recesiune. Experții financiari avertizează că măsurile fiscale luate de guvern nu vor face decât să încetinească economia în lipsa unor reforme economice pe termen lung. Dar antreprenorii văd cum statul vrea să îi taxeze din ce în ce mai mult. Luna viitoare trebuie să arate europenilor cât de eficiente sunt măsurile pe care le-a luat. Între timp, ministrul Finanţelor încearcă să salveze parte din banii PNRR: în jur de 20 de miliarde de euro.

România este în acest moment țara din Uniunea Europeană cu cea mai mare inflație. Sunt datele Eurostat. Iar Agenţia de evaluare financiar Moody’s a reconfirmat perspectiva negativă pe termen lung pentru ţara noastră. Este un semn de stabilitate, dar investitorii, rămân, totuși, prudenți.

Analiştii financiari sunt fermi: în lipsa unor politici fiscale clare, rămânem aproape de recesiune.

Andreea Nica, vicepreședinte CFA România: “Nu este inevitabilă recesiunea, riscurile sunt foarte mari, tocmai de asta vedem aceste măsuri fiscale care sunt dureroase pentru populație și pentru companii, dar avem nevoie de reformă adevărată. În acest moment nu vedem reforma, vedem niste optimizări.”

Cu TVA mai mare, energie este mai scumpă și tot mai puține scutiri acordate de stat, inflaţia va continua să crească. Specialiștii în finanțe estimează că cel puţin până în septembrie, anul viitor.

Cei mai afectaţi vor fi românii care trăiesc deja în sărăcie severă. Datele Eurostat arată că aproape 20 % dintre locuitorii ţării noastre sunt în aceasta situație.

Val îngrijorător de concedieri în România. În ce domenii sunt cele mai multe disponibilizări

Val îngrijorător de concedieri în România. În medie, de la începutul anului, o mie de români au fost daţi afară în fiecare luna, iar ăsta este doar începutul, avertizează contabilii. Experţii pun acest fenomen pe seama măsurilor fiscale decise de Executiv, care obligă companiile să îşi reducă cheltuielile prin disponibilizări, după ce au tăiat din investiţii.

Cristina Chinole, reprezentant ONG care susține micii producători:O familie din România dă cam 35-40% din ceea ce câștigă pe mâncare. Ar trebui să aibă 6 mii de lei doar pentru mâncare. Din păcate, sunt foarte multe familii în România care nu dispun de banii aceștia pentru toate cheltuielile. Problema foarte mare este că avem o putere de cumpărare foarte mică, că alimentele sunt, într-adevăr, scumpe.”

Statul are nevoie de mai mulţi bani la buget acum. La polul opus, antreprenorii văd cum noile măsuri fiscale le afectează și mai mult afacerile. Sunt în pericol activitățile pentru instruirea angajaţilor şi pentru care nu îşi vor mai putea deduce cheltuielile. Consultanții Fiscali cer clarificări Ministerului Finanțelor.

Alin Negrescu, vice Camera Consultanților fiscali: “Astfel de evenimente care au ca scop îmbunătățirea colaborării și îmbunătățirea comunicării între salariați trebuie tratate ca fiind legate de activitatea economică. Ele sunt activități de bussines și, în mod normal, orice companie are dreptul să deducă TVA, să deducă cheltuielile aferente pentru că ele sunt cheltuieli de bussines, nu sunt cheltuieli pentru scopul personal al angajaților.”

România a încheiat primele 7 luni ale anului cu un deficit de peste 76 de miliarde de lei, cu cel puțin 5 miliarde mai mult decât în aceeași perioadă a anului trecut.

Luna viitoare, guvernanţii trebuie să prezinte la ECOFIN progresele pe care le-au făcut în reducerea cheltuielilor.

Până atunci Ministrul Finanțelor renegociază fondurile din PNRR cu omologii săi din țările Uniunii Europene.

Miza este ca România, care nu şi-a îndeplinit parte din angajamente, să mai primească totuşi 21 miliarde de euro.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite