România rămâne campioana scumpirilor în Uniunea Europeană, cu o inflație de 3 ori mai mare decât media europeană
Cu o inflație anuală de 9,7% în luna mai, țara noastră se află din nou pe primul loc în clasamentul realizat de Eurostat, la mare distanță de media europeană, de doar 3,3%. În timp ce multe state au reușit să țină sub control creșterea prețurilor, românii continuă să resimtă puternic scumpirile, alimentate în special de costurile mai mari la servicii și energie.
România înregistrează cea mai mare inflație din Uniunea Europeană, de 9,7% în luna mai. În clasamentul Eurostat, țara noastră este urmată de Bulgaria, cu 6,3%, și Lituania, cu 5,1%.
Analiștii pun creșterea inflației și pe seama problemelor interne ale economiei.
Christian Năsulea, profesor de economie mondială: Pornind de le crizele externe, înțelegem de ce inflația este mai mare decât ar fi de dorit și la nivelul UE. Uitându-ne intern, înțelegem de ce suntem campioni de departe la inflație în perioada în care crizele externe par nesemnificative în comparație cu haosul din economia națională, de toate deciziile proaste care au fost luate de generații întregi de politicieni.
În zona euro, rata inflației a urcat la 3,2%, iar serviciile și energia au contribuit cel mai mult la majorarea prețurilor. Oamenii spun că resimt tot mai greu costul vieții.
Vicepreședintele Parlamentului European avertizează că sunt necesare măsuri urgente pentru limitarea scumpirilor.
Victor Negrescu, vicepreședinte al Parlamentului European: Noul raport Eurostat arată cifre îngrijorătoare. Creștere substanțială față de aceeași perioadă de anul trecut când rata inflației era de 5,4%. Înseamnă că politicile economice au dus la creșterea inflației.
La polul opus se află Suedia, Danemarca și Cehia, statele cu cele mai reduse rate ale inflației.
Față de luna aprilie, inflația a scăzut în 11 țări din Uniunea Europeană și a crescut în alte 16.

