Robert Sighiartău cere excluderea liberalilor care au votat Guvernul: „Ștampila trădării îi va urmări toată viața”. Secretarul general al PNL a cerut președintelui Dan să convoace de urgență consultări cu partidele parlamentare

23 June 2026, 00:11 (actualizat 23 June 2026, 04:17)

Vicepreședintele PNL, Robert Sighiartău, a lansat un atac dur la adresa liberalilor care au susținut în Parlament învestirea noului Guvern, afirmând că aceștia au trădat partidul și alegătorii. Liberalul a cerut convocarea rapidă a consultărilor la Cotroceni și a reiterat că PNL este pregătit să participe la formarea unui nou executiv.

Robert Sighiartău a declarat că votul acordat Guvernului de către unii parlamentari liberali reprezintă o încălcare gravă a mandatului primit din partea alegătorilor și a poziției asumate de partid.

„Au fost 48 de zile de presiune pe Partidul Național Liberal și pe cei care au avut doar să respecte voința cetățenilor și a alegătorilor care i-au trimis în Parlamentul României. Cei care au votat astăzi acest guvern al trădării nu mai fac parte din Partidul Național Liberal”, a afirmat liderul liberal.

Acesta a susținut că PNL a avertizat încă de la început că actuala criză politică putea fi evitată și a reamintit soluțiile propuse de partid în ultimele săptămâni: fie un guvern minoritar PSD, fie un guvern minoritar format din PNL, USR și UDMR.

Sighiartău a cerut președintelui României să convoace de urgență consultările cu partidele parlamentare pentru desemnarea unui nou premier.

„Trebuie clarificată direcția politică a României. Îi solicităm președintelui să convoace consultările conform Constituției, astfel încât în câteva zile să avem un guvern învestit care să fie în slujba românilor”, a declarat vicepreședintele PNL.

Referindu-se la declarațiile liderului PSD, Sorin Grindeanu, care a exclus susținerea unui guvern minoritar PNL-USR-UDMR, Robert Sighiartău a afirmat că social-democratul este unul dintre principalii responsabili pentru actuala criză politică.

„Cred că Sorin Grindeanu trebuie să își revizuiască atitudinea și cred că o demisie de onoare se impune”, a spus liberalul.

Totodată, Sighiartău a insistat că România are nevoie urgentă de un guvern stabil, capabil să gestioneze absorbția fondurilor europene, îndeplinirea jaloanelor din PNRR și reducerea deficitului bugetar.

Întrebat despre parlamentarii liberali care au ignorat ultimatumul conducerii partidului și au votat noul Executiv, vicepreședintele PNL a transmis un mesaj ferm.

„Partidul Național Liberal nu îi mai dorește pe acești oameni care au trădat încrederea alegătorilor noștri. Nu mai pot să dea ochii cu alegătorii liberali”, a declarat Robert Sighiartău.

Liderul liberal nu a precizat ce măsuri disciplinare vor fi luate, însă a lăsat să se înțeleagă că excluderea din partid este una dintre variantele luate în calcul pentru parlamentarii care au votat împotriva deciziilor asumate de PNL.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite