Reuniunea miniștrilor de Externe din UE, la Luxemburg. Războiul din Ucraina, subiectul principal al discuțiilor. Țoiu: Principala noastră preocupare este vecinătatea României
La Luxemburg are loc reuniunea miniștrilor de Externe din țările Uniunii Europene, la care participă și România. Țara noastră susține deschiderea primelor capitole din negocierile de aderare pentru Republica Moldova, una dintre temele principale de discuții. Totuși, subiectul major al reuniunii este războiul din Ucraina.
Miniștrii de Externe dezbat impunerea de noi sancțiuni, în condițiile în care Moscova obține în continuare venituri uriașe prin așa-numita „flotă fantomă” – peste o mie de petroliere cu proprietari greu de identificat, prin care Rusia își vinde hidrocarburile pe plan internațional.
Oana Țoiu, ministrul de Externe: Principala noastră preocupare este vecinătatea României, pe contribuția noastră la oprirea războiului, a agresiunii ilegale a Rusiei asupra Ucrainei, de asemenea continuarea discuțiilor despre creșterea presiunii (asupra Rusiei), a sancțiunilor, a mai bunei monitorizări a „flotei-fantomă” pe care Rusia continuă să o folosească pentru finanțarea războiului.

