Reuniunea miniștrilor de Externe din UE, la Luxemburg. Războiul din Ucraina, subiectul principal al discuțiilor. Țoiu: Principala noastră preocupare este vecinătatea României

20 October 2025, 14:41

La Luxemburg are loc reuniunea miniștrilor de Externe din țările Uniunii Europene, la care participă și România. Țara noastră susține deschiderea primelor capitole din negocierile de aderare pentru Republica Moldova, una dintre temele principale de discuții. Totuși, subiectul major al reuniunii este războiul din Ucraina.

Miniștrii de Externe dezbat impunerea de noi sancțiuni, în condițiile în care Moscova obține în continuare venituri uriașe prin așa-numita „flotă fantomă” – peste o mie de petroliere cu proprietari greu de identificat, prin care Rusia își vinde hidrocarburile pe plan internațional.

Oana Țoiu, ministrul de Externe: Principala noastră preocupare este vecinătatea României, pe contribuția noastră la oprirea războiului, a agresiunii ilegale a Rusiei asupra Ucrainei, de asemenea continuarea discuțiilor despre creșterea presiunii (asupra Rusiei), a sancțiunilor, a mai bunei monitorizări a „flotei-fantomă” pe care Rusia continuă să o folosească pentru finanțarea războiului.

Kiev Independent: “Ucraina avea un plan despre cum să colaboreze cu Trump. Apoi, a sunat Putin”

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski, echipa sa și aliații au lucrat timp de luni întregi pentru a-l atrage pe președintele american Donald Trump de partea Ucrainei. Cu doar câteva zile înainte ca Zelenski să ajungă la Washington pentru întâlnirea cu Trump, pe 17 octombrie, cei doi lideri au vorbit de două ori la telefon, alimentând speranțele că vizita va aduce rezultate concrete.
Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite