Reorganizarea administrativ-teritorială nu se face în sedii de partid, spune primarul Capitalei, Nicușor Dan

Nicușor Dan - Inquam Photos / Octav Ganea
14 January 2025, 14:50

Primarul general al Capitalei, Nicuşor Dan, a afirmat, marţi, că reorganizarea administrativ-teritorială nu trebuie să se facă în sedii de partid şi “în nici un caz pe genunchi” având ca scop “exclusiv” reducerea cheltuielilor.

Subiectul trebuie analizat de specialişti, “numai pe baza unor studii fundamentate”, a scris edilul general, pe Facebook.

“Reorganizarea administrativ-teritorială nu se face în sedii de partid şi în nici un caz pe genunchi având ca scop exclusiv reducerea cheltuielilor. Este un subiect extrem de serios care se abordează la masă cu specialişti şi numai pe baza unor studii fundamentate. Este esenţial să ne bazăm pe lucruri concrete înainte de a desemna pe cineva pentru a face aceste schimbări. Factorul politic trebuie adus în discuţie abia după ce avem informaţiile necesare şi soluţiile care să răspundă necesităţilor cetăţenilor”, a explicat Nicuşor Dan.

Potrivit acestuia, distanţele faţă de centrele de dezvoltare şi viabilitatea comunelor sunt elemente “esenţiale” care trebuie avute în vedere în această analiză.

“Informaţii precum distanţele faţă de centrele de dezvoltare şi viabilitatea comunelor sunt elemente esenţiale pe care trebuie să le analizăm. La fel şi identificarea disfuncţionalităţilor existente între mari oraşe precum Bucureşti sau Cluj şi localităţile învecinate. Apoi, pe baza acestor studii, putem propune o împărţire administrativ-teritorială care să reflecte realmente nevoile regiunilor şi să ducă în final la dezvoltarea reală a tuturor zonelor. Până şi comuniştii au dedicat înainte de 1968 aproape 2 ani pentru a studia cum să reorganizeze teritoriul României. Chiar şi în acele vremuri, s-au realizat analize privind echilibrul dintre judeţe, populaţie şi dezvoltarea industrială”, a transmis primarul general.

Preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, a declarat luni că îşi doreşte ca în sesiunea parlamentară care va începe în luna februarie să fie elaborat un proiect de lege de reorganizare administrativ-teritorială a României.

“Am făcut o comisie, preşedintele Camerei Deputaţilor, cu viitorul preşedinte UNCJR, cu viitorul preşedinte AMR, cu câte doi reprezentanţi de la consiliile judeţene, de la primarii municipii reşedinţă de judeţ, de la oraşe, de la comune, cu doi membri de la Comisiile de administraţie din Parlament. Am spus că aş dori, în această sesiune, să venim cu un proiect de reorganizare teritorială”, a spus Ciolacu, la sediul central al PSD.

Liberalii susţin orice proiect care face administraţia mai eficientă, a declarat, ulterior, preşedintele interimar al PNL, Ilie Bolojan.

“Orice proiect care face ca administraţia din România să fie mai eficientă, inclusiv administraţia publică locală, care duce decizia mai aproape de cetăţeni, pentru descentralizare, pentru trecerea de competenţe de la ministere la serviciile deconcentrate va fi susţinut de PNL. Aici nu este vorba de paternitatea unor soluţii, aici este vorba să lucrăm să luăm nişte decizii corecte care să aibă într-adevăr un rezultat bun şi să le punem în aplicare. (…) În mod cert, pentru a pune proiecte în practică, indiferent ce fel de proiect, este nevoie de un acord în coaliţie. Noi, aşa cum am spus, susţinem orice formă care îmbunătăţeşte lucrurile şi sunt convins că în perioada următoare vom discuta şi aceste aspecte, aşa cum propunerile pe care noi le facem au nevoie de un acord din partea partenerilor”, a declarat Bolojan, la Palatul Parlamentului, după şedinţa Biroului Politic Permanent al PNL.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite