Reorganizare în spitale: Se va reduce numărul de paturi. Cum era influențată finanțarea
Managerii de spitale din țară discută, în aceste zile, la casele județene, să vadă câte paturi pot desființa. Multe dintre acestea erau pe hârtie însă, în funcție de numărul lor, primeau și finanțare. România are o medie de paturi cu mult peste cea a Uniunii Euroepene și un grad de ocupare scăzut.
14.000 de paturi din spitale ar urma să fie desființate în următorii doi ani, potrivit planului aprobat de Executiv.
Cseke Atilla, ministrul interimar al Sănătății (29 aprilie): Acest Plan național de paturi nu afectează cu nimic calitatea serviciilor medicale. Evident că trebuie să mergem spre eficientizare. Să nu mai ținem paturi doar de dragul de a le mai ține.
Sistemul actual a încurajat menținerea artificială a unui număr mare de paturi, explică și Casa de Asigurări de Sănătate.
„Nu dorim închiderea spitalelor, ci adaptarea lor la realitate”, transmite președintele CNAS, care consideră că resursele trebuie direcționate acolo unde contează cu adevărat.
Un studiu realizat de ASE, anul trecut, arăta că 48 din cele 353 de spitale publice care lucrează în contract cu Casa Națională de Sănătate au goale aproape jumătate din paturi.
Dragoș Garofil, expert în sănătate: Dacă am reduce astăzi 50% din aceste paturi cu 0,30% utilizare, putem reduce 10.000 de paturi dintr-un foc, numai din spitalele publice.
Managerii de spitale au început discuții la casele judeţene.
Mihaela Țicleanu, purtător de cuvânt, Spitalul Tg. Jiu: Reprezentanţii spitalului analizează la această oră numărul de paturi, situația detaliată pe secţii şi compartimente.
Spitalele primesc finanțare și în funcție de numărul de paturi.
Ion Ciochină, manager Spital Dobrița, Gorj: Avem un surplus de paturi, pe care momentan nu le folosim şi cred că de acolo se vor face reuducerile de paturi. Nu cred că se va afecta numărul de paturi contractate, că atunci se vor afecta și veniturile spitalului.
Alin Efrim, manager Spital Motru, Gorj: E doar o măsură pe hârtie. Paturile care or să fie tăiate nu erau oricum contractate de Casă, deci nu văd unde se face reducerea la buget.
Faţă de media Uniunii Europene, România are în plus aproape 200 de paturi la 100 de mii de locuitori.
Radu Gănescu, președintele Coaliției Organizațiilor Pacienților cu Afectiuni Cronice: Credem că paturile ar trebui folosite pentru pacienții care, într-adevăr sunt în nevoia de a avea servicii medicale. Vorbim de pacienți acuți, de pacienți care au nevoie de intervenții chirurgicale, de accidente și de cei care sunt în imposibilitatea de a fi tratați de medicina primară sau ambulatorie.
După discuțiile cu managerii de spitale, CNAS va propune Ministerului Sănătății o nouă repartizare a numărului de paturi și stabilirea unei noi formule de contractare.

