Regele Charles, care se tratează de cancer, le-a adresat britanicilor un mesaj înaintea Sărbătorilor Pascale

28 martie 2024, 16:14

Acesta a fost difuzat, în absența sa, la slujba din Joia Mare, unde suveranul e reprezentat de Regina Camilla.

Monarhul a vorbit despre cei care dau o mână de ajutor, mai ales într-o perioadă grea, şi le-a remintit britanicilor angajamentul de a servi națiunea, făcut la încoronarea sa, anul trecut.

„Este o mare tristețe pentru mine că nu pot fi cu voi astăzi”, mai spune regele Charles.

Discursul a fost înregistrat la începutul lunii, înainte ca Prințesa de Walles să anunţe că este şi ea bolnavă de cancer.

Regele se va alătura membrilor familiei regale la slujba de duminică, de la Castelul Windsor. Aceasta va fi prima sa apariție publică de când a dezvăluit că este bolnav.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite