Reformă istorică în sistemul de sănătate: ambulatorii, program extins și criterii de performanță. Interviu în exclusivitate cu ministrul Alexandru Rogobete, pe 3 ianuarie, la ora 21:00, pe TVR Info
În ședința de guvern de astăzi, ultima din an, va intra un proiect de la Sănătate privind procedurile pentru controlul concediilor medicale la nivelul casei, modificări la asigurarea plății medicilor de familie pentru a încuraja serviciile către pacienți și, nu în ultimul rând, modificări privind ambulatoriile de specialitate, pentru ca pacienții să aibă acces mai facil la servicii medicale ce, în mod normal, ar aglomera unitățile de primiri urgențe. Sunt detalii oferite în exclusivitate de ministrul Sănătății, pentru TVR Info.
Alexandru Rogobete, ministrul Sănătății: ”Este absolut obligatoriu să creștem accesul oamenilor în zona de ambulatoriu de specialitate, pentru că odată ce dezvoltăm ambulatoriul de specialitate apar anumite efecte pozitive în lanț. Și ele deja încep să se vadă prin măsurile pe care le-am luat în prima parte a anului și prin măsurile care urmează în prima parte a anului 2026. Reducerea internărilor nenecesare, de multe ori pacienții erau internați doar pentru a li se face analize medicale sau pentru o simplă gastroscopie, care se poate realiza în ambulatoriu. Erau pacienți internați câte 2-3 zile. Aceste internări nenecesare în zona de spitalizare continuă duc, de fapt, la un consum de resurse nejustificat și la o reintegrare, reîntoarcere mai greoaie a oamenilor în serviciul public. Un alt efect pozitiv este reducerea încărcăturii în unitățile de Primiri Urgențe. Odată cu creșterea programului de lucru în ambulatoriul public, automat că oamenii au unde să se ducă pentru astfel de investigații și diagnostice. O altă măsură a fost obligativitatea tuturor medicilor din unitatea sanitară publică de a realiza și servicii medicale în ambulatoriul de specialitate. Sunt toate modificări legislative care au fost făcute în ultima parte a anului și care au apărut în Monitorul Oficial la finalul acestui an și care deja produc efecte. Apoi, creșterea punctului plății pe serviciu în ambulatoriul de specialitate la 6,5 lei de la 1 ianuarie, apoi la 8 lei. Toate au dus la stimularea ambulatoriului și vor mai fi măsuri, în special în zona de screening și de prevenție care se vor desfășura atât în cabinetul medicului de familie, cât și în zona de ambulatoriu.”
Ministrul Sănătății a subliniat că vor continua controalele în spitale.
”Controalele vor continua, pacienții vor putea și ei sesiza, dar mai important, din februarie va apărea în transparență decizională pe site-ul Ministerului Sănătății modificarea legislativă care introduce noile criterii de performanță și de evaluare, care vor ține cont inclusiv de activitatea în ambulatoriu, de numărul de servicii, de părerea și feedback-ul pacienților, care vor fi cuantificate într-un scor. Acel scor va fi direct proporțional cu sporul care se adaugă la venitul personalului medical”, a precizat Rogobete.
Interviul integral cu ministrul Sănătății îl puteți urmări pe 3 ianuarie, la ora 21:00, la emisiunea Culoarele Puterii.

