Reacții după demisia lui Dragoș Anastasiu din funcția de vicepremier: “Gest de normalitate”, de “igienă morală”
USR susține că e un gest de normalitate care “întăreşte valorile care stau la baza reformelor Bolojan”, iar AUR îl consideră unul de “igienă morală”.
Preşedintele USR, Dominic Fritz, afirmă că demisia vicepremierului Dragoş Anastasiu a fost “un gest de normalitate, demnitate şi asumare” care “întăreşte valorile care stau la baza reformelor Bolojan”.
“Demisia vicepremierului a fost necesară şi inevitabilă. În acelaşi timp, este un gest de normalitate, demnitate şi asumare care merită respect. Îi mulţumesc lui Dragoş Anastasiu pentru buna colaborare pe care am avut-o în ultimele săptămâni. Pregătim reforma companiilor de stat şi urmează măsuri dureroase împotriva privilegiilor şi clientelismului. Lupta pe care o ducem nu este doar de faţadă. Este reală şi stârneşte şi o rezistenţă pe măsură. Demisia de azi întăreşte valorile care stau la baza reformelor Bolojan: dreptate, adevăr şi respect pentru reguli egale”, a scris Fritz, duminică, pe Facebook.
Demisia lui Dragoş Atanasiu din funcţia de vicepremier reprezintă un gest de “igienă morală”, consideră purtătorul de cuvânt al Alianţei pentru Unirea Românilor (AUR), deputatul Dan Tanasă.
“După zile întregi de tăcere, de sfidare a românilor, Dragoş Anastasiu a demisionat, aşa cum AUR a cerut public printr-o scrisoare deschisă. Era un gest de igienă morală din partea unui vicepremier care timp de opt ani a dat mită pentru a fi ocolit de instituţiile statului. Este un gest minim de decenţă, pe care l-a făcut, chiar dacă forţat de evidenţe şi presiune publică. Dar modul lamentabil în care a încercat să-şi justifice faptele arată exact de ce România e blocată de 35 de ani între “şpăgi de supravieţuire” şi “şpăgi de îmbogăţire”. Să spui, cu seninătate, că “ai dat şpagă ca să nu se închidă firma”, ca şi cum ai fi un erou naţional care salvează angajaţi, arată dispreţ pentru lege, pentru românii cinstiţi şi pentru toţi antreprenorii care respectă regulile şi îşi plătesc taxele. Este o încercare penibilă de a transforma mita în sacrificiu. De a transforma corupţia în martiraj”, a afirmat deputatul într-un comunicat de presă.
Vicepremierul Dragoş Anastasiu şi-a anunţat, duminică după-amiază, demisia din funcţie.
“În acest moment, în acest climat, mie îmi e foarte clar că nu mai pot să ajut, că indiferent ce aş spune, ce aş face va continua procesul de denigrare, bazat pe nişte fapte, dar dus la extrem. (…) Acesta e motivul pentru care e momentul să fac un pas în spate şi să demisionez”, a declarat Anastasiu, la Palatul Victoria.

