Războiul din Orientul Mijlociu declanșează o altă criză: cea a îngrășămintelor chimice. Fertilizanții ajung în Europa la prețuri tot mai mari
Războiul din Orientul Mijlociu declanșează și o altă criză: cea a îngrășămintelor chimice. Tensiunile din zonă dau peste cap rutele comerciale, iar fertilizanții, esențiali pentru agricultură, ajung tot mai greu și la prețuri tot mai mari, în Europa. De la pâinea de zi cu zi, până la legumele din piețe, aproape toată producția agricolă depinde de aceste substanțe. Iar România se bazează masiv pe importuri.
Liviu Bărăgan cultivă cereale pe 1.800 de hectare de teren agricol din Câmpia Râmnicului. Are în stoc la ferma sa câteva zeci de tone de îngrășăminte chimice, care se consumă foarte repede. Culturile de primăvară au nevoie de mai multe fertilizări.
Liviu Bărăgan – fermier Vâlcelele: Mai am în jur de nouă tone de azot pentru o suprafață de 100 de hectare de lucernă. Îngrășămintele sunt scumpe, exagerat de scumpe. Țările care produc sunt îndepărtate de noi, de România, și trec, vă dați seama, prin multe mâini.
Un hectar de grâu, orz sau rapiță consumă circa 500 de kilograme de fertilizant, adică aproximativ 1.500 de lei, la prețurile actuale. Costurile au crescut accelerat în ultimele săptămâni, iar fiecare nouă ofertă vine cu scumpiri.
Georgian Calotă – fermier Balta Albă: Ofertele pe zi ce trece pun câte 100, 150 de lei per tonă în plus.
Georgian Calotă este unul dintre mulții fermieri care au comandat îngrășămintele de la firme intermediare din România, dar încă așteaptă livrarea. Fertilizarea trebuie făcută până în aprilie, iar orice întârziere poate compromite producția.
Georgian Calotă – fermier Balta Albă: Neaplicând o cantitate suficientă de îngrășăminte la momentul ăsta, când vom recolta, cantitatea de cereale la hectar va fi mult mai mică.
După începerea războiului din Orientul Mijlociu, fermierii găsesc tot mai greu îngrășăminte chimice din import, iar marile state producătoare încep să-și protejeze propriile piețe.
Mihai Răzvan Moraru, președinte, Asociația Input Agro România: Vorbim de peste 50 la sută din cantitatea de uree care ajungea în Europa, vorbim de 30-35 la sută din cantitatea de produse pe bază de azot.
O soluție pentru depășirea crizei ar putea veni din producția internă de îngrășăminte bio. La Buzău există prima și cea mai mare fabrică din țară care produce toată gama de îngrășăminte organice, fungicide, fertilizanți și tratamente pentru semințe, 100% bio.
Mircea Voinea – producător fertilizanți: O producție de 5-6 tone de grâu la hectar. Cu produsele noastre, au o cheltuială de 200-300 de lei la hectar, comparativ cu îngrășămintele chimice, unde pot sări la ora actuală de 1.500-2.000 de lei.
O altă soluție ar fi redeschiderea Combinatului Azomureș, cel mai mare din țară, care are o capacitate de producție anuală de 1,8 milioane de tone. Însă, din noiembrie anul trecut, activitatea este oprită din cauza costurilor ridicate și a dificultăților în achiziția gazelor naturale.

