Războiul din Iran, risc de noi scumpiri pentru agricultorii români
Războiul din Iran împinge în sus nu doar prețurile la combustibili, dar riscă să declanșeze un nou val de scumpiri în lanț. Au crescut și cotațiile îngrășămintelor, mai ales ca, aproximativ 30% din fertilizatorii de pe piața globală, provin din Orientul Mijlociu. Agricultura din România depinde puternic atât de motorină, cât și de îngrășămintele din import, după ce singura fabrică locală de profil şi-a suspendat producţia.
Săptămâna viitoare începe campania agricolă de primăvară, iar fermierii pornesc lucrările cu costuri deja mai mari. Motorina necesară utilajelor s-a scumpit odată cu cotația petrolului, iar îngrășămintele costă și ele mai mult pe fondul tensiunilor din Orientul Mijlociu.
Mihai Răzvan Moraru – Asociaţia Distribuitorilor de Îngrăşăminte: Pe contracte future preţul a trecut deja de 600 de dolari pe tona de uree, o creştere de 130 de dolari într-o săptămână. Este cel mai mare preţ pe uree din ultimii 3 ani. Iar marea problemă pe lângă preţ este disponibilitatea mărfii. Zona de Orient este responsabilă, ca să spun aşa de 40% din producţia care ajunge în Europa de azot şi de 50% din producţia care ajunge în Europa de uree.
Mulţi fermieri se gândesc deja să îşi reducă producţia anul acesta pentru că nu îşi permit costurile.
Gabriel Stoian – Comunitatea Antreprenorilor Tineri din Agricultură: Aceasta este perioada în care se fac comenzi, se livrează marfă. Când preţurile sunt sus, nu ai de unde să dai. Mulţi dintre ei aleg soluţii alternative, alţii aplică cantităţi mai mici.
Cezar Gheorghe – expert pe piaţa cerealelor: Avem parte de sancţiuni pe îngrăşămintele ce provin din Rusia. Avem acea faimoasă taxă de carbon între 60 şi 160 de euro pe tona de îngrăşăminte ce vine din exteriorul Uniunii Europene. Totul se va revărsa, să nu ne facem iluzii, în preţul la raft.
Pe lângă îngrășăminte, fermierii sunt afectati și de scumpirea carburanților. Prețurile au crescut trei zile la rând. Motorina s-a scumpit cu încă 9 bani pe litru.
Mădălina Chiţu – jurnalist TVR: În ultima lună un plin de 50 de litri de benzină standard s-a scumpit în medie cu 18,5 lei, în timp ce acelaşi plin, dar de motorină standard, plătim cu 19.5 lei mai mult decât acum 30 de zile. Astfel se face că plinul de benzină sare de 410 lei, iar cel de motorină ne costă peste 430 de lei.
Ţiţeiul continuă să se scumpească pe bursă. A sărit de 83 de dolari pe baril, valoare la care nu mai fusese din vara lui 2024.

