România se confruntă cu o explozie a prețurilor la îngrășăminte

România se confruntă cu o nouă presiune în agricultură: explozia prețurilor la îngrășăminte. Țara noastră a înregistrat cea mai mare scumpire din Uniunea Europeană, iar fermierii spun că sunt nevoiți să reducă fertilizarea terenurilor, cu riscul unor producții din ce in ce mai mici. În timp ce importurile domină piața, iar tensiunile din regiunea Ormuz amplifică incertitudinile, reluarea producției interne de îngrășăminte ar putea deveni o gură de oxigen pentru agricultura românească.

Războiul din Iran, risc de noi scumpiri pentru agricultorii români

Războiul din Iran împinge în sus nu doar prețurile la combustibili, dar riscă să declanșeze un nou val de scumpiri în lanț. Au crescut și cotatiile îngrășămintelor, mai ales ca, aproximativ 30% din fertilizatorii de pe piața globală, provin din Orientul Mijlociu. Agricultura din România depinde puternic atât de motorină, cât și de îngrășămintele din import, după ce singura fabrică locală de profil şi-a suspendat producţia.

Recoltele de orz și orzoaică sunt costisitoare și puțin productive. Fermierii nu au folosit cantitățile necesare de îngrășăminte din cauza prețului ridicat

Fermierii au început deja să strângă primele recolte de cereale. Dar producțiile de orz și de orzoaică se anunță mai mici decât în anii trecuți. Îngrășămintele au fost scumpe, iar mulți producători nu și-au permis cantitățile necesare. Oportunitățile de câștig sunt mai mici şi pentru că prețurile au scăzut cu până la 50% față de vara trecută. Cei mai avantajați ar putea fi consumatorii, dacă ieftinirea materiilor prime s-ar vedea şi în preţul alimentelor din magazine.

Ultima Oră

Cele mai citite