Radu Miruţă, despre scumpirea călătoriei la metrou: Nu este încă o decizie
Ministrul interimar al Transporturilor, Radu Miruţă, a declarat marţi că nu este luată încă o decizie în privinţa scumpirii călătoriei la metrou la 7 lei, deşi ordinul a fost semnat de fostul ministru Ciprian Şerban, acesta fiind acum amânat.
„Nu este încă o decizie. Am ajuns aseară acolo. Am cerut să mi se pună la dispoziţie nişte date pentru a vedea care este raţionamentul din spatele acestei creşteri. Eu cred că e cazul să nu luăm tot de la oameni, ci cred că sunt foarte multe culoare la Metrorex unde pot fi reduse cheltuielile pentru a se compensa această diferenţă de preţ, care nu e una mare raportată la contractele Ministerului Transporturilor. Nu este această decizie luată, urmează să primesc aceste date şi, în funcţie de datele primite, să iau această decizie”, a spus Miruţă, la Palatul Parlamentului.
Acesta a fost prezent marţi la şedinţa Comisiilor reunite de apărare ale Parlamentului, unde s-a dat raport favorabil solicitării Ministerului Apărării Naţionale (MApN) privind obţinerea aprobării prealabile pentru iniţierea procedurilor de atribuire a contractelor pentru 15 proiecte propuse la finanţare prin Instrumentul ‘Acţiunea pentru securitatea Europei’ (SAFE).

