PSD vrea guvernare proeuropeană, dar fără Bolojan. Grindeanu dă asigurări că social-democrații nu vor face majoritate cu AUR

18 April 2026, 19:27

PSD susține că România nu mai e guvernabilă și spune că, după votul de luni din partid, lucrurile se pot clarifica rapid. Sorin Grindeanu dă asigurări că social-democrații nu vor face majoritate cu AUR, însă, Geroge Simion, liderul AUR, a fost cazat la Timișora în hotelul în care PSD a organizat una dintre ședințe. A ajuns acolo după o întâlnire între patru ochi cu Călin Georgescu.

Cu puțin timp înainte de votul decisiv legat de guvernare, toate mesajele social-democraților dau de înțeles că vor opta pentru plecarea din executivul condus de Ilie Bolojan. A mai foat un argument în plus: preconizata listare la bursă a unor companii de stat. Ideea se regăsește, de altfel, în programul de guvernare, la capitolul Economie, Antreprenoriat și Turism.

Sorin Grindeanu, președintele PSD: “Noi stăm spunem despre șobolănismele pe care incearcă să le facă pe ultima sută de metri, vânzând Romgaz, CEC, Portul Constanța. Astea sunt șobolănismele adevărate”.

Acesta a făcut referire la declaraţia de vineri a premierului Ilie Bolojan, în care şeful Guvernului a vorbit de „şobolani care ne mănâncă rezervele din cămară”.

La insistentele jurnaliștilor, la Timișoara, Sorin Grindeanu a explicat încă o dată că social-democrații nu vor susține un guvern minoritar și că nu vor face majoritate cu AUR. George Simion era și el în oraș, cazat chiar în hotelul unde social-democrații au organizat una dintre ultimele ședințe înainte de votul de luni. George Simion a explicat coincidența, dar a păstrat misterul asupra întâlnirii pe care, potrivit unor fotografii din publicația Gândul, a avut-o vineri la Biblioteca Naţională cu fostul candidat Călin Georgescu.

Este de așteptat ca, după votul de luni, social-democrații să își retragp miniștrii din guvernul Bolojan. Sorin Grindeanu spune că stabilitatea de dragul stabilității nu este bună, când economic țara nu e pe drumul corect.

Invitat la emisiunea INFO EDU de la TVR Info, Ministrul Educației se declară îngrijorat de consecințe: “Eu cred că trebuie un apel la responsabilitate. În momentul de faţă avem o oportunitate unică. Ne-am bătut joc de ea cinci ani de zile, nu ar trebui să ne batem joc de ea în continuare. Așa cum spuneam, doar jumătate din banii PNRR au fost atraşi în cinci ani de zile, dragi colegi. Şi de Guvern şi de Parlament. Mai avem cinci luni de zile. Nu vă bateţi joc şi de această oportunitate.

În cazul retragerii PSD, guvernul Bolojan poate funcționa interimar încă 45 de zile, dacă între timp nu este demis prin moțiune de cenzură.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite