Protestele în Educație continuă. Sindicatele din învățământul preuniversitar fac un referendum pentru boicotarea începerii anului școlar pe 8 septembrie

19 August 2025, 11:11 (actualizat 19 August 2025, 18:54)

Sindicatele din educaţie au declanşat un referendum în rândul cadrelor didactice pentru a afla dacă vor sau nu să boicoteze deschiderea noului an şcolar. Pe 5 septembrie vor anunţa rezultatul. Profesorii cer abrogarea măsurilor de austeritate anunţate de minister şi executiv.

Între timp continuă protestele în faţa Ministerului Educaţiei. Din 3 septembrie sindicaliştii vor protesta în faţa Guvernului, iar pentru 8 septembrie, prima zi de şcoală, se pregăteşte un miting cu 30.000 de angajaţi din Educaţie, în Capitală.

După 13 zile de proteste sindicatele din educaţie au iniţiat şi un referendum în rândul cadrelor didactice care trebuie să răspundă dacă sunt de acord sau nu cu boicotarea noului an şcolar. În şcoli, printre profesorii care sunt membri de sindicat, completează listele cu opţiuni.

Constantin Ionescu, profesor învăţământ primar: Sunt pentru boicotarea anului şcolar şi vă spun din propria experienţă de profesor învăţământ primar la şcoala Garoafă din judeţul Vrancea, comună cu vreo 4,5 localităţi, cu două şcoli cu gimnaziu şI încă două structuri cu învăţământ preşcolar. Începând cu 1 septembrie vor mai rămâne doar două unităţi de învăţământ şi vor dispărea în total patru posturi didactice. În acest moment şi după atâtea zile de protest cred că este un dialog al surzilor.

Daniel Stancu, profesor de educaţie fizică: Sunt de acord cu boicotarea anului şcolar, sunt revoltat de ceea ce se întâmplă. Eu sunt titular însă am fost în pericol nu să îmi pierd slujba neapărat, dar să fie nevoie să îmi completez normă la o altă şcoală sau la alte şcoli.

Angajaţii din sistemul de educaţie sunt nemulţumiţi de creşterea normei didactice, comasarea şcolilor, mărirea numărului de elevi dintr-o clasă, obligaţia directorilor şi a inspectorilor de a preda cel puţîn 10 ore pe săptămână. Vor că toate aceste prevederi să fie abrogate.

Simion Hăncescu, preşedinte FSLI: Mizăm pe faptul că după ce revin la şcoală, 1 septembrie, când vor fi în cancelarii vor semna masiv pentru acest referendum. Până pe dată de 4 septembrie aşteptăm rezultatul acestui referendum. În prima zi de şcoală, foarte probabil, profesorii vor fi în stradă.

Adrian Radu, preşedinte Sindicatul “Spiru Haret”, Braşov: O să vă întrebe părinţii ce vină au elevii în toată această situaţie? Vină este şi a societăţii, şi a ministerului pentru că de 30 de ani educaţia este subfinanţată. Ştiţi, 6% din PIB. Acum şi cu legea 141 eu cred că este, de fapt, o lege a colapsului în educaţie.

Pe de altă parte, un mesaj care a deranjat şi mai mult profesorii a fost acela al premierului Ilie Bolojan care a spus că în ultimii ani normă profesorilor a scăzut dar rezultatele în educaţie nu au apărut. Sindicatele cer premierului să retragă aceste cuvinte pentru că în ultimii ani normal didactică nu a scăzut, a rămas aceeaşi. A scăzut doar în cazul cadrelor didactice care au peste 25 de ani vechime şi gradul I.

Sindicatele din educaţie anunţă că vor continuă protestele în faţa ministerului Educaţiei până la începutul lunii septembrie. Vor picheta inclusiv sediile prefecturilor, iar din 3 septembrie vor mută manifestaţiile în faţa Palatului Victoria. În prima zi de şcoală, pe 8 septembrie, e programat un marş de protest de la Guvern la Palatul Cotroceni la care, potrivit sindicatelor, vor participa 30.000 de persoane.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite