Proteste în Israel pentru eliberarea ostaticilor deținuți de Hamas
Mii de oameni s-au adunat sâmbătă la Tel Aviv, Ierusalim și în alte orașe din Israel pentru a cere eliberarea ostaticilor ținuți în captivitate de Hamas.
Protestatarii cer guvernului israelian să încheie un acord privind ostaticii și să pună capăt războiului din Gaza. Manifestanții și familiile celor rapiti de Hamas se opun ofensivei continue a armatei israeliene în orașul Gaza, temându-se că orice altă incursiune ar pune în pericol viața celor dragi.
Concomitent cu demonstrațiile, armata israeliană a publicat un material video în care arată cum își extinde operațiunile în orașul Gaza.
Soldații israelieni au eliminat peste 30 de luptători Hamas, au găsit numeroase depozite de arme și au atacat peste 120 de țInte.

