Profesori, părinţi, elevi, nemulţumiţi de comasarea școlilor. Ministrul Educației: Cred că ar trebui să avem această atitudine raţională. Sunt vremuri complicate pentru ţară

21 August 2025, 23:07

Comasarea şcolilor cu mai putin de 500 de elevi a generat confuzie și nervozitate printre profesori, părinţi şi elevi. În cele mai multe cazuri, schimbările se produc doar la nivel administrativ, dar, în localități mai mici s-ar putea pune problema relocării unor copii. In toată țara au fost identificate peste 500 de şcoli care îndeplinesc condițiile petru comasare.

În Bucureşti, peste 50 de unităţi de învăţământ vor fi comasate. Şcolile gimnaziale “Vasile Alecsandri” și “Uruguay” sunt pe această listă. Măsura a generat revoltă în cea dintâi, considerată o școală mai bună.

Gabriela Chiriţă, părinte: Ce înseamnă această comasare, această fuziune prin absorbţie, nu ştim sub ce citeriu, care sunt măsurile implicate în această situaţie, ce se va întâmpla cu copiii noştri. Este o şcoală foarte bună, de prestigiu, n-aş vrea ca educaţia copilului meu să aibă de suferit în urma acestei comasări.

Irina Grovu, părinte: Am un copil care intră în clasa a VIII-a, un altul care intră în clasa a V-a şi noi, înainte cu două săptămâni de a intra în anul şcolar, nu ştim dacă vom rămâne în această şcoală sau dacă ne vom muta în altă parte. Ce ne dorim noi de la Inspectorat este să ne garanteze în scris că noi vom rămâne în această şcoală. Deja sunt copii şi părinţi care spun că îşi vor transfera copiii de la şcoala aceasta, dacă se ajunge la această comasare.

Valentina Velicu, profesor de Limba Română, Şcoala “V. Alecsandri”: Nu avem suficiente informaţii privind această fuziune, zvonistica ne-a transmis faptul că e posibil să ne mutăm din şcoală, ceea ce nu este de dorit nici de către profesori, nici de către elevi şi nici de către părinţi.

Ingrijorările sunt nefondate, le transmite Inspectoratul, care aminteste că şcolile cu mai puţin de 500 de elevi fuzionează. Iar cele două se încadrează în lege.

Florin Lixandru, inspector şcolar general, Bucureşti: Amândouă şcolile îşi păstrează adresele, locaţiile. Elevii nu se mută dintr-o locaţie în alta. La acest moment, Şcoala Gimnazială Uruguay va funcţiona ca structură arondată şcolii Vasile Alecsandri.

Cătălina Olaru, director Şcoala Gimnazială Uruguay, Bucureşti: Şcoala Gimnazială Uruguay este o şcoală incluzivă, care şi-a propus să primească şi să colaboreze cu orice fel părinte. Sigur că nimănui nu-i convine comasarea. Şi acum am să vă spun punctul meu de vedere: nu se face nicio economie, şcolile rămân pe loc, un director dispare, economia este de vreo 300-400 de lei, nu mai mult.

Este ridicată inclusiv problema mandatelor de director câştigate prin concurs.

Cătălina Olaru, director Şcoala Gimnazială Uruguay, Bucureşti: În primul şi în primul rând eu propun public ca acest lucru să se facă anul următor, când ni se încheie contractele de management tuturor directorilor, nu se va ajunge la niciun fel de discriminare şi, până atunci, poate că trebuie să pilotăm. Eu am contract de management până în luna aprilie 2026, colega mea are până în ianuarie 2026. Pe ce criteriu îmi închid mie contractul managerial?

Florin Lixandru, inspector şcolar general, Bucureşti: În contractul de management educaţional este prevăzută o clauză potrivit căreia contractul poate înceta în momentul în care unitatea de învăţământ îşi pierde personalitatea juridică.

Peste 500 de unităţi de învăţământ din țară urmează să fie comasate. Sunt situații în care măsura va duce la învăţământ simultan.

Sindicatele fac referendum pentru boicotarea anului şcolar. Au trimis şi un apel în şcoli, prin care le cer cadrelor didactice să poarte banderole, să nu împartă manuale elevilor şi să nu ţină şedinţe cu părinţii.

Daniel David, ministrul Educaţiei şi Cercetării: Putem face foarte multe scenarii, putem nici să nu avem proteste, putem să ajungem la grevă generală, putem să avem proteste, o variantă pe care încerc să o prezint aici, cred că ar trebui să avem această atitudine raţională. Sunt vremuri complicate pentru ţară, măsurile s-au luat, hai să vedem cum ieşim din logica de austeritate şi intrăm în această logică de a ne defini sistemul aşa cum ni-l dorim.

Din 3 septembrie, protestele angajaţilor din educaţie se vor muta în faţa Palatului Victoria.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite