Producția de țiței a României a înregistrat o scădere semnificativă în primele patru luni ale anului

20 iunie 2024, 08:01

Tot vorbim despre preţurile la benzină şi motorină şi uităm deseori că şi România este producător pe această piaţă.

Producția de țiței a României a înregistrat o scădere semnificativă în primele patru luni ale anului, conform datelor centralizate de Institutul Național de Statistică și citate de economica.net.

În perioada ianuarie-aprilie, țara noastră a produs 903.900 de tone echivalent petrol (tep), cu 36.100 tep mai puțin (-3,8%) față de aceeași perioadă a anului trecut. Nu doar producția internă a fost afectată, ci și importurile de țiței.

În primele patru luni ale anului, România a importat 2,18 milioane tep, cu 552.400 tep mai puțin decât în aceeași perioadă din 2023, marcând o scădere de 20,2%. C3 Conform ultimei Prognoze a echilibrului energetic publicată de Comisia Națională de Strategie și Prognoză, declinul producției de țiței al României va continua până în 2026, cu un ritm mediu anual de -2,2%.

În detaliu, producția pentru 2024 este estimată la 2,98 milioane tep (-2,3% față de 2023), pentru 2025 la 2,91 milioane tep (-2,3%) și pentru 2026 la 2,86 milioane tep (-2%). Așa că vom fi din ce în ce mai dependenți de importați. CNSP estimează o creștere anuală medie de 4,1% pentru importuri, cu proiecții de 9,65 milioane tone echivalent petrol în 2024 (+4,7%), 10 milioane tep în 2025 (+3,6%) și 10,3 milioane tep în 2026 (+3%). România dispune de patru rafinării operaționale: Petrobrazi (OMV Petrom), Petromidia și Vega (Rompetrol), și Petrotel (Lukoil), cu o capacitate totală de rafinare de aproximativ 12 milioane tone pe an.

În 2023, aceste rafinării au prelucrat 10,2 milioane tone de țiței și aditivi, din care 2,8 milioane tone au fost producție internă și 7,4 milioane tone au provenit din importuri.

Scăderea producției interne de țiței și diminuarea importurilor din primele patru luni ale anului 2024 reflectă schimbările din sectorul energetic românesc și ridică întrebări importante despre viitorul său.

În timp ce producția continuă să scadă, creșterea importurilor sugerează o dependență crescândă de resursele externe, aspect ce va necesita strategii robuste pentru a asigură securitatea energetică a țării.

În 2022, România se clasa pe locul al treilea în UE, după Italia (4,5 milioane de tone) și Danemarca (3,2 milioane de tone). La nivel global, România se află în top 20 al producătorilor de țiței, depășită de țări precum Statele Unite, Rusia, Arabia Saudită și Canada.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite