Primarul din Buzău îşi anunţă demisia din funcţiile de conducere pe care le deţinea în PSD: „Nu mă mai regăsesc în aceste posturi”
Primarul municipiului Buzău, Constantin Toma, şi-a anunţat, marţi, demisia din funcţiile de preşedinte al Organizaţiei Municipale PSD Buzău şi de prim-vicepreşedinte al Organizaţiei Judeţene PSD Buzău. ”Nu mă mai regăsesc în aceste posturi”, a transmis el în mesajul adresat locuitorilor municipiului Buzău. Edilul și-a păstrat calitatea de membru al PSD, pentru a nu își pierde mandatul de primar.
ACTUALIZARE: Într-o intervenție la emisiunea „Cine face legea”, de la TVR INFO, Constantin Toma a explicat de ce a luat această decizie:
“În ultimele două luni, în ședințele de consiliu local, proiecte depuse și inițiate de mine au fost votate împotrivă de jumătate din consilierii locali PSD, lucru care nu s-a mai întâmplat. Sunt de 10 ani primar. Organizația municipală PSD Buzău pe care o conduc este una dintre cele mai performate din România. (…) Este o ostilitate mare din partea conducerii județene a PSD și sunt convins că este dată temă de la București pentru această șicanare. (…) Nu mă regăsesc în acest partid dacă Sorin Grindeanu rămâne la conducerea partidului. Simt că nu mă reprezintă pentru comentariile și deciziile proaste pe care le face în fiecare zi”.
Într-un mesaj postat pe Facebook, Constantin Toma și-a argumentat decizia părăsirii funcțiilor de conducere din PSD:
„Dragi buzoieni,
Azi, 2 iunie 2026, mi-am dat demisia din cele două funcții de conducere pe care le ocupam în Partidul Social Democrat, respectiv de președinte al Organizației Municipale PSD și de prim-vicepreședinte al Organizației Județene PSD.
În ultimele două ședințe ale Consiliului Local Municipal Buzău, o parte importantă din consilierii PSD au votat împotriva unor proiecte inițiate de mine, ca primar.
Pe 5 iunie se fac 10 ani de când m-ați ales ca primar și m-am străduit prin proiectele propuse spre aprobare Consiliului Local să răspund așteptărilor și intereselor dumneavoastră.
Am preluat Primăria într-o situație foarte grea și împreună cu echipa pe care am construit-o am reușit să obținem rezultate bune, cu ecouri atât prin țară dar și peste hotare.
Având în vedere atitudinea ostilă a conducerii locale a PSD și a unei părți importante a consilierilor locali PSD, apreciez că nu mă mai regăsesc în posturile de conducere din care am demisionat.
Regret pasul pe care l-am făcut, în condițiile în care Organizația Municipală PSD Buzău este una din cele mai performante la nivel național, iar sub conducerea mea, pentru prima dată în istoria locală, s-a obținut majoritatea PSD în Consiliul Local.
În același timp, rezultatele obținute în plan administrativ au făcut să mă alegeți ca primar, iar la ultimele două rânduri de alegeri locale chiar cu 78%, respectiv 67%.
Sunt convins că atitudinea conducerii de la Buzău și a consilierilor locali PSD, este legată de critica mea față de politica dusă de conducerea centrală a PSD, care a pus țara într-o situație foarte dificilă!
Dragi buzoieni, vă mulțumesc pentru încredere și susținere și vă asigur că voi continua să muncesc pentru un oraș mai bun și mai frumos!”.

