Prima apariție publică a lui George Simion după turul I a fost la o conferință româno-americană
Prima apariție publică a lui George Simion după rezultatele obținute în primul tur al alegerilor prezidențiale a fost abia azi, marți, la Palatul Parlamentului, la o conferință româno-americană, organizată de AUR. A declarat că dezbaterea îşi propune relansarea Parteneriatului Strategic cu Statele Unite şi îmbunătăţirea relaţiilor grav deteriorate din cauza atacului la democraţie din România, după cum s-a exprimat la eveniment.
George Simion și-a făcut apariția la conferința de afaceri româno-americană organizată de AUR la Palatul Parlamentului după aproape 2 zile în care a evitat întâlnirile cu presa. Chiar și acum a evitat să dea ochii cu jurnaliștii care îl așteptau și a intrat în sală pe o ușă laterală. Dar nu a scăpat ocazia de a face noi comentarii acide la adresa ziariștilor. A promis însă interviuri pentru presa națională și internațională.
George Simion, candidatul AUR la prezidențiale: Presa este foarte agitată, din cauza victoriei noastre remarcabile de duminică. Unii dintre ei nu se așteptau la o astfel de victorie chiar dacă unii dintre ei au fost complici la ce s-a întâmplat pe 6 decembrie.
Liderul AUR a precizat că evenimentul de la Parlament nu este unul electoral, ci o conferință de afaceri organizată înainte să știe că va intra în turul doi.
George Simion, candidatul AUR la prezidențiale: Acest eveniment are ca țintă îmbunătățirea relațiilor dintre România și Statele Unite, relații deteriorate grav în ultimele luni din cauza atacului asupra democrației în România. Așa că o să-i rog pe toți membrii presei, ori adversarii politici să respecte acest eveniment care nu este unul electoral, ci unul care își propune relansarea Parteneriatului strategic cu SUA.
Duminică, după închiderea urnelor și aflarea primelor rezultate exitpoll, George Simion nu a susținut declarații în fața susținătorilor, ci a proiectat pe un ecran un discurs înregistrat. Câteva ore mai târziu, a sărbătorit la un restaurant alături de invitații săi străini, potrivit unei fotografii publicate pe X, de Brian Brown.
Bobby Brian Brown este un exponent MAGA (Make America Great Again) și un militant pro-familie și anti-LGBT, care a făcut mai multe vizite la Moscova în Rusia.
Luni dimineață, liderul AUR a fost văzut pe aeroportul din Viena. Potrivit reprezentanților AUR, el a fost în capitala Austriei pentru a realiza mai multe materiale de campanie cu lideri politici de renume din Europa.
Ulterior, a mers la o fabrică de încălțăminte din Alba, unde le-a promis angajaților că îl va numi pe Călin Georgescu într o poziție de conducere, dacă va fi ales președinte.

