Ilie Bolojan, la Bruxelles. Premierul a avut discuții cu trei comisari europeni despre situația economico-financiară a României

22 septembrie 2025, 14:11 (actualizat 22 septembrie 2025, 19:49)

Prim-ministrul Ilie Bolojan a discutat azi la Bruxelles despre situația economico-financiară a României cu trei comisari europeni.

Premierul s-a întâlnit deja cu Valdis Dombrovskis, Comisarul European pentru Economie, responsabil de monitorizarea reducerii deficitului bugetar. Bolojan și-a prezentat reformele prin care Guvernul vrea să micșoreze deficitul, înaintea reuniunii miniștrilor de finanțe din UE, programată pe 10 octombrie.

Ilie Bolojan a transmis pe Facebook după întrevederea cu Valdis Dombrovskis:
„Discuție foarte bună astăzi cu comisarul european Valdis Dombrovskis despre situația macroeconomică și fiscală a României. Vom lucra în continuare la reformele necesare pentru a consolida stabilitatea și a asigura sustenabilitatea finanțelor publice. Vom continua dialogul strâns pe aceste teme importante.”

Un alt punct important pe agenda vizitei îl reprezintă proiectele din sectorul apărării, finanțate din fondurile europene puse la dispoziția statelor membre pentru înarmare și dezvoltarea infrastructurii de apărare.

Prim-ministrul Bolojan a transmis că a avut discuții și cu comisarul Comisarul European pentru Apărare şi Spaţiu, Andrius Kubilius, despre programul SAFE și modalitățile de aprofundare a colaborării cu țările de pe Flancul Estic.

”România și Marea Neagră au un rol central în consolidarea securității Europei”, a subliniat premierul într-o postare pe X.

Vizita s-a încheiat cu o discuție purtată cu reprezentanta României în Comisia Europeană, Roxana Mânzatu – vicepreședinte executiv al Comisiei pentru drepturi sociale și competențe, locuri de muncă de calitate și pregătire.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite