Premierul Ilie Bolojan, acuzat că a solicitat bani pentru chirie, deși are locuință de protocol. Palatul Victoria: E o eroare, nu un abuz

31 July 2025, 19:14

Guvernul României a reacționat după ce în spațiul public a apărut un document ce arată că premierul ar fi solicitat să primească banii de chirie de la Senat, cu toate că stă într-o casă primită de la RA-APPS. Palatul Victoria a transmis că a fost o eroare de completare. În acest context, parlamentarii AUR cer demisia premierului.

În spațiul public a apărut un document sub forma unei solicitări făcute în numele lui Ilie Bolojan, care cere să-i fie acordată suma lunară pe care senatorii o plătesc pentru a-și plăti chiria – este un drept legal.

Documentul este datat 27 iulie 2025 și ar fi fost în mod oficial înregistrat la Senat. Practic, deși premierul Ilie Bolojan locuiește într-o vilă de protocol RA-APPS, potrivit acestui document apărut în spațiul public, ar fi cerut să primească și acea sumă de bani la care au dreptul senatorii care nu locuiesc în București, pentru a-și plăti chiria.

Ca reacție, Guvernul a transmis că acea completare a respectivului document, a cererii, a fost o eroare și că ar fi trebuit să nu solicite premierul acest lucru.

Guvernul a făcut publică o altă cerere a premierului, scrisă și înregistrată pe 1 iulie, în care, în mod oficial, Ilie Bolojan renunță la acea sumă la care au dreptul senatorii, de la statul român, pentru chirie.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite