Prahova, anul 2024: peste patru mii de oameni, din două comune, nu au apă potabilă. Localnicii stau ore în sir să umple câteva bidoane pentru a se descurca în gospodărie

24 June 2024, 13:27 (actualizat 24 June 2024, 13:30)

Aproape 4.000 de locuitori din două comune din Prahova n-au apă potabilă. În acele localităţi nu există reţele de apă, doar un izvor natural de unde oamenii se alimentează. Acum, acesta a fost afectat de secetă. Comitetul pentru Situații de Urgență a decis ca în zonă să fie duse maşini cu apă pentru a ajuta populaţia. 

Izvorul natural din comuna Provița de Jos este singura sursă de apa potabilă pentru localnicii de aici și din satul vecin, Provița de Sus. Temperaturile ridicate din ultima perioadă și seceta au redus considerabil debitul de apă. Fântânile amenajate de primărie au secat. La fel și puțurile pe care le au oamenii în curți.

Pentru că nu au nicio altă soluție, localnicii stau ore în sir să umple două-trei bidoane pentru a se descurca în gospodărie.

Pentru animale și grădini, localnicii merg cu rezervoare și pompe să scoată apa dintr-o groapă amenajată de primărie.

Încă din 2018 a fost făcut un proiect de apă și canal în comună, care a fost semnat în 2022.

IONUŢ BOCIOACĂ – primar, Proviţa de Jos: Proiectul apei Aglomerarea Provita se află în situația în care s-a împărțit. Partea de sistematizare a fost câștigată în 4 decembrie 2023 de către o firmă. Partea de canal și rețea propriu-zisă. Proiectul se află în licitație și sunt 6 firme înscrise.

Până se va face rețeaua de apă, în perioadele de secetă, vor fi duse mașini cu apă potabilă în zonele afectate.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite