PNL, în ședință pentru sancționarea taberei Veștea. Au fost dizolvate conducerile mai multor filiale din țară și din București
Conducerea PNL a evitat excluderile în prima ședință după respingerea cabinetului Veștea în Parlament. A numit în schimb înlocuitori pentru Adrian Veștea, Hubert Thuma și Alina Gorghiu în fruntea filialelor județene pe care le conduceau. În același timp, liderii liberali au explicat și soluția de guvern pe care o susțin, după consultările cu președintele țării.
Ionel Bogdan, deputat PNL: Susținem că sunt două variante de lucru; unu, un guvern PNL-USR-UDMR, pentru care președintele Ilie Bolojan se va consulta cu partenerii din USR și din UDMR și doi, o variantă în care majoritatea va vota învestirea unui guvern PSD.
Dragoș Pîslaru, vicepreședinte PNL: Este foarte important să înțelegem că nu a fost nimeni exclus. Exista o perioadă de interimat la conducerea unor filiale, la filialele partidului, și, practic, în condițiile suprapunerii mai multor criterii, cum ar fi vot împotriva interesului partidului, absență la congres și boicotare a congresului, declarații publice care erau contrar direcțiilor asumate de congresul partidului, toate aceste lucruri cumulate au dus la o decizie de suspendare, de încetare a interimatelor. Deci nu este vorba de decideri de excluderi, această procedură va continua, conform prevederilor statutare. Evident, aici, când ai o procedură de excludere, asculți și partea cealaltă.
Ionel Bogdan, deputat PNL: În urma congresului, toate filialele, pentru că nu s-au organizat încă alegeri în filialele Partidul Național Liberal din țară, toate filalele au rămas într-un interimat. Adică toți președinții de filiale sunt interimari. Avem 49 de filiale din cele 49 de filiale, pentru 13 dintre ele nu a fost prelungit interimatul. Repet, pentru 13 dintre ele nu a fost prelungit interimatul. Acestea sunt filiala Argeș, filiala Brașov, filiala Călărași, Galați, Giurgiu, Gorj, Ialomița, Ilfov, sectoarele 2, 3, 4 și 5.
ACTUALIZARE Vlad Ungar relatează la Pulsul Zilei, ora 20.00 “În ședința liberalilor s-au luat mai multe decizii care vizează schimbarea unor conduceri de filiale.
Concret, au fost dizolvate mai multe conduceri județene. Vor fi schimbați din funcție șefii PNL din Brașov. Noua conducere de acolo e reprezentată de George Scripcaru, la Ilfov, unde a fost înlocuit Hubert Thuma, dar și la Gorj, Ialomița, Călărași și Argeș. La Argeș, filiala nu va mai fi condusă de Alina Ghorghiu.
Sunt decizii care au fost luate pentru că acești lideri ai Partidului Național Liberal au votat Guvernul Veștea aseară, în Parlament.
Totodată, urmează să fie schimbați din funcții și Monica Anisie, Ionuț Stroe și Andrei Baciu, care conduc trei filiale din Capitală. Însă acest lucru se va întâmpla în zilele sau săptămâna viitoare”.
ACTUALIZARE Vlad Ungar relatează la Telejurnal, ora 19.00 “Este vorba despre aproximativ 20 de parlamentari pe care actuala conducere îi numește “trădători”. Sunt cei care ar urma să fie excluși, însă sunt voci din cadrul PNL care susțin că totuși ar mai merita o șansă.
Planul lui Ilie Bolojan este ca, în prima fază, să le ia funcțiile de conducere acelor membri ai PNL care au votat Guvernul Adrian Veștea și vorbim aici despre Monica Anisie, cea care conduce organizația PNL din București, Andrei Baciu, dar și Ionuț Stroe. În aceeași situație se află și Alina Gorghiu, însă nu vor fi dați afară din partid.
În prima fază își vor pierde funcțiile de conducere. Totodată, important de precizat, dacă în lunile următoare vor dovedi că pot să coopereze cu actuala conducere a lui Ilie Bolojan, s-ar putea ca ei să mai rămână în formațiunea politică”.

