Ploile s-au întors la Broșteni, județul Suceava, și au băgat iar spaima în sufletele sinistraților. Voluntarii le dau speranțe
E prima duminică de la inundațiile și viitura care au sărăcit sute de oameni din județele Moldovei. Azi au fost nevoiți să-și tragă sufletele, pentru că ploile s-au întors și au retrăit clipele care i-au lăsat și fără case. Vor ieși din situație dacă sunt ajutați cu bani, materiale de construcții și mai ales cu brațe puternice. Sunt în zonă sute de voluntari și asta le dă speranțe. Le-au promis sprijin financiar și autoritățile centrale.
La o săptămână de când furia naturii a lovit nemilos în localitatea suceveană Broșteni, urmările se văd încă la tot pasul. Și parcă nu ar fi fost de ajuns, a început să plouă din nou și sinistrații retrăiesc orele în care au pierdut totul.
Familia Oprea este în doliu după ce a pierdut un membru în viitura de duminica trecută. Dar a lăsat lacrimile în urmă și a pus umărul la treabă, alături de voluntari.
Acum o săptămână am vorbit ultima oară cu tatăl meu, era aici pe terasă și mi-a arătat că a plouat cu gheață, am spus că ne auzim peste două ore, după două ore, când am încercat să sun, suna dar nu răspundea nimeni.
Sinistrații din localitatea spulberată de ape își pun speranța în Dumnezeu și în semeni.
Mulți români inimoși au răspuns apelului la solidaritate și au venit să dea o mână de ajutor. Printre ei sunt și membrii unei asociații care s-a implicat și la Galați, după inundații.
Ionuț Ursu, președintele Asociației Volunteers for Life: Suntem peste 400 de voluntari, din Tulcea, Galați, Constanța, Anglia, avem oameni care s-au întors din diaspora, corporatiști, oameni din toate clasele, care au răspuns la apelul meu online, acțiunile noastre au început de luni, de când s-a dat alarma, prin sponsori am strâns fonduri și am adus apă, alimente, generatoare, motopompe, am venit foarte bine organizați.
Membrii asociației au colaborat cu pompierii care le-au spus exact unde să acționeze. Așa au reușit să curețe noroiul și să scoată resturile de lemne din cinci gospodării din satul Neagra.
Astfel de nenorociri nu trebuie să-i afecteze pe copii. Pe o uliță din sat, în fața unei case care se mai ține într-un perete, un gest simplu, de umanitate al angajaților MAI, a adus bucurie unei fetițe.
Și în zona viaductului de la Poiana Teiului autoritățile au început să curețe deșeurile aduse de apă. Mii de metri cubi de lemn și gunoaie și chiar cadavre de animale trebuie îndepărtate de urgență pentru a evita riscul unei epidemii. La acțiune se implică și Apele Române și 30 de muncitori trimiși de compania Hidroelecrtrica, cea care coordonează acțiunea.

