Patru persoane, intoxicate cu substanță împotriva râiei. O fetiță și mătușa sa sunt în stare gravă

Substanțe periculoase/Profimedia Images
31 January 2024, 12:52 (actualizat 31 January 2024, 18:44)

Un nou caz de intoxicaţie cu substanțe folosite pentru deparazitarea animalelor. De această dată în Bihor, unde patru persoane, între care doi copii, au ajuns la spital. O fetiță de doi ani și mătușa ei sunt în comă. Medicii spun că substanța este atât de toxică încât s-a transmis prin piele. Atenţie, urmează informaţii cu un puternic impact emoţional!

Alerta a fost dată în această noapte, după ce mai multe persoane din cadrul aceleiași familii au acuzat stări de rău. La Unitatea de Primiri urgențe Oradea au ajuns două fetițe de 2 și 4 ani, precum și mama și mătușa lor. Două dintre victime sunt în stare gravă.

Toate au fost intoxicate cu o substanță organofosforică, clasa din care fac parte și pesticidele.

Mătușa este cea care a folosit substanța respectivă pentru a se spăla. Copiii și mama acestora s-au intoxicat pentru că au intrat în contact cu ea. Substanța respectivă este extrem de toxică și se transmite inclusiv prin contactul cu pielea. Fetița cea mică a fost cea mai afectată, pentru că femeia a ținut-o în brațe. Celelalte două victime s-au intoxicat tot prin atingere, dar de mai scurta durată.

Mătușa și fetița de 2 ani sunt în stare gravă, au ajuns la UPU în comă, iar acum sunt pe suport ventilator. Mama și cealaltă fetiță sunt într-o stare mai bună.

Polițiștii au deschis un dosar penal pentru vătămare corporală din culpă.

În ultima perioadă, cazurile de intoxicare cu substanțe de uz veterinar s-au înmulțit

În urmă cu aproape trei săptămâni, două fetițe de 3 și 4 ani, din comuna ieșeană Golești, au ajuns la spital, după ce au fost spălate pe cap cu aceeași substanță. Una dintre fete este și acum internată, în stare extrem de gravă și cu un prognostic rezervat.

În ultimele două luni, numai la Spitalul “Sf. Maria” din Iaşi au fost trataţi alţi 11 copii intoxicaţi cu insecticide de uz veterinar.

Vă reamintim că, în cazuri de abuzuri sau neglijență față de minori, puteți suna la numărul unic de urgență 119.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite