Parlamentarii AUR vor depune o moţiune de cenzură împotriva Guvernului
Parlamentarii AUR vor depune o moţiune de cenzură împotriva Guvernului în termenul constituţional de trei zile de la asumarea răspunderii, a anunţat, luni, liderul deputaţilor formaţiunii, Mihai Enache.
“În faţa acestei trădări, AUR îşi va face datoria de partid de opoziţie şi va face toate demersurile posibile pentru depunerea unei moţiuni de cenzură împotriva Guvernului condus de domnul Ilie Bolojan. Moţiunea pleacă de la nişte lucruri foarte simple. Nu putem lua nici măcar un leu, nici cinci lei, nici zece lei de la pensionarii cu pensii de 3.000 de lei, care sunt de fapt nişte pensii de supravieţuire, fără să ne atingem de pensiile speciale. Nu putem lua nici măcar un leu de la mamele care îşi cresc copiii, fără să ne atingem de veniturile uriaşe, salarii de zeci de mii de euro de la directori, directoraşi din diverse instituţii, care n-au nicio calitate în afară de aceea de membri de partid. Nu putem taxa suplimentar nici măcar cu 1% mediul de afaceri, fără să ne atingem de sutele şi sutele de instituţii inutile, pline de angajaţi pe pile politice, atât din administraţia centrală, cât şi locală”, a declarat Enache, într-o conferinţă de presă susţinută la Parlament.
El a anunţat că textul moţiunii este finalizat şi că au semnat pentru moţiune toţi parlamentarii AUR – 89 -, fiind totodată “câteva de la parlamentarii neafiliaţi şi din opoziţie”.
“Grupurile parlamentare ale AUR au pregătit textul moţiunii de cenzură, avem semnăturile parlamentarilor noştri, avem o parte din semnăturile colegilor din opoziţie, de la partidul S.O.S., de la Partidul Oamenilor Tineri, de la parlamentari neafiliaţi şi aşteptăm de la fiecare parlamentar care consideră că măsurile asumate astăzi de Guvern sunt împotriva românilor să vină să semneze moţiunea şi să voteze împotriva acestui Guvern. Facem apel către fiecare parlamentar să-şi asculte în aceste zile alegătorii, nu doar şefii de partid”, a spus Mihai Enache.
Potrivit acestuia, “prin acceptarea măsurilor asumate de guvernarea Nicuşor Dan – Bolojan, parlamentarii care nu vor reacţiona la acest demers sunt doar nişte trădători ai celor care i-au votat”.
“Avem trei zile la dispoziţie, din punct de vedere constituţional, să o depunem, aşteptăm să stăm de vorbă cu cât mai mulţi parlamentari, indiferent de partid, pentru a o semna şi pentru a o depune cu un număr cât mai mare de semnături. O vom depune în termenul constituţional – în trei zile de la asumarea răspunderii Guvernului“, a transmis Enache.
Liderilor senatorilor AUR, Petrişor Peiu, a declarat luni că pachetul de măsuri fiscale pentru reducerea deficitului este un proiect “lipsit de moralitate”, pentru că li se cere românilor să plătească nota de plată pentru excesele şi risipa pe care le-au făcut guvernele compuse din trei partide care fac parte astăzi din coaliţie.
“Despre legea de asumare a răspunderii pe care doreşte guvernul să o treacă prin Parlament, prima observaţie este legată de faptul că în interiorul acestei legi sunt prevederi care modifică alte 34 de legi, ceea ce este o dovadă a lipsei de seriozitate cu care se operează. De obicei legea de asumare a răspunderii trebuie să vizeze o lege sau un domeniu de activitate. De data asta sunt vizate foarte multe domenii de activitate şi foarte multe legi. A doua observaţie este legată de faptul că s-au pus în circulaţie mai multe proiecte privind ceea ce dorea guvernul să facă şi până la urmă s-au modificat şi aceste prevederi. A treia observaţie importantă este legată de lipsa de moralitate, pentru că ni se cere nouă, tuturor românilor, să plătim nota de plată pentru excesele şi risipa pe care le-au făcut guvernele compuse din trei partide. Acele trei partide, plus, mai din urmă, al patrulea, exact partidele care susţin această coaliţie, ar fi trebuit în primul rând să îşi asume vina morală pentru ceea ce s-a întâmplat şi să-i pedepsească pe cei vinovaţi”, a spus Peiu într-o conferinţă de presă la Palatul Parlamentului.
El a adăugat că unul dintre principalii vinovaţi de starea actuală a ţării, fostul ministru de Finanţe, Marcel Boloş, a fost retras şi în locul lui a fost adus, pe o treaptă superioară, cea de prim-ministru, “chiar patronul politic al lui Marcel Boloş”, cel care l-a promovat tot timpul.
“O altă observaţie este legată de fondul problemei, de modul în care guvernul vrea să rezolve problema deficitului bugetar, care, ne arată datele la 5 luni, este exact la acelaşi nivel ca cel de anul trecut. Plecăm de la observaţia că începând cu iulie 2022 şi până acum legislaţia fiscală a devenit din ce în ce mai restrictivă, au dispărut facilităţile fiscale, au dispărut inclusiv facilităţile pentru micro-întreprinderi, a crescut nivelul unor taxe şi impozite, au crescut accizele de 3 ori în ultimii trei ani şi cu toate acestea, iată că avem acelaşi deficit bugetar la 5 luni, adică 3,4% din PIB, ca şi anul trecut. (…) Deci economia nu are nevoie de o înăsprire a legislaţiei fiscale, nu are nevoie de o creştere a poverii fiscale care să ducă la o restrângere. Economia are nevoie, dimpotrivă, de o uşurare ca să se poată relua cursul creşterii economice”, a afirmat Peiu.
Luni, Guvernul Bolojan îşi angajează răspunderea în Parlament pe primul pachet fiscal pentru reducerea deficitului.

