OMS acuză forțele israeliene că au atacat reședința personalului său și depozitul principal din Gaza
Organizația Mondială a Sănătății (OMS) a declarat că armata israeliană a atacat luni reședința personalului său și depozitul principal din Deir al-Balah, compromițând operațiunile organizației în Gaza, conform The Guardian.
Potrivit OMS, reședința personalului a fost atacată de trei ori, loviturile aeriene provocând un incendiu și daune extinse, punând în pericol viața angajaților și a familiilor acestora, inclusiv a copiilor.
Luni, tancurile israeliene au pătruns pentru prima dată în cartierele sudice și estice ale orașului Deir al-Balah, o zonă despre care surse israeliene au spus că ar putea adăposti ostatici. Bombardamentele cu tancuri din zonă au lovit case și moschei, ucigând cel puțin trei palestinieni și rănind mai mulți alții, au declarat medicii locali.
OMS a transmis următoarele: „Armata israeliană a intrat în incinta reședinței, forțând femeile și copiii să evacueze pe jos către al-Mawasi, în timp ce conflictul era activ. Angajații bărbați și membrii familiilor acestora au fost încătușați, dezbrăcați, interogați la fața locului și percheziționați sub amenințarea armelor”.
Doi membri ai personalului OMS și doi membri ai familiilor acestora au fost reținuți, se arată într-o postare pe X. Trei dintre ei au fost ulterior eliberați, însă un angajat al OMS a rămas în detenție.
Directorul general al organizației, Tedros Adhanom Ghebreyesus, a declarat: „OMS cere eliberarea imediată a angajatului reținut și protejarea tuturor membrilor personalului său”.
Deir al-Balah este suprapopulat cu palestinieni strămutați de-a lungul celor peste 21 de luni de război în Gaza, dintre care sute au fugit spre vest sau sud după ce Israelul a emis un ordin de evacuare, anunțând că intenționează să distrugă infrastructura și capacitățile grupării militante Hamas.
Totuși, zona este și principalul centru al eforturilor umanitare din teritoriul devastat, iar oficialii din domeniul sănătății din Gaza au avertizat asupra unor posibile „decese în masă” în zilele următoare din cauza foametei.
În vestul orașului Gaza, nordul teritoriului, bombardamentele cu tancuri israeliene au ucis cel puțin 12 palestinieni și au rănit zeci de alții într-o tabără de corturi, au declarat marți dimineață autoritățile locale din domeniul sănătății.
Medicii au declarat că tancurile, poziționate la nord de tabăra Shati, au tras două obuze asupra unor corturi în care se adăposteau familii strămutate, ucigând cel puțin 12 persoane.
Până în prezent, armata israeliană nu a comentat incidentul.

