O ursoaică a fost capturată și relocată, după ce o perioadă a dat târcoale în stațiunea Slănic Moldova, în căutare de hrană
În Slănic Moldova oamenii se pot liniști. Au scăpat de spaima de a fi atacați pe stradă de o ursoaică. Dădea târcoale prin localitate de două săptămâni, timp în care o echipă de intervenție a stat la pândă. Pentru capturare s-a folosit un container plin cu resturi de mâncare. A fost apoi relocată la câțiva kilometri distanță de localitate.
Urșii coboară în stațiunea Slănic Moldova să caute hrană, în fiecare primăvară. Așa că primăria avea deja cumpărată capcana. O cușcă asemănătoare cu un container, în care au fost puse multe resturi de mâncare.
Chiar și așa, au trecut două săptămâni de veghe, până când a fost prins animalul.
Ion Micloş, şef, SVSU Slănic Moldova: S-a făcut urmărire în fiecare noapte de către echipa de intervenție. E nevoie de mare atenție asupra procedurii și a securității și asigurări perimetrului, dar nu au fost probleme.
Echipa de intervenție a inclus și un medic veterinar pentru a tranchiliza ursul imediat ce pica în cursă.
Dr. Stelian Popescu, medic veterinar: Am relocat-o în același fond de vânătoare, sus, în pădure, destul de departe.
Localnicii și turiștii sunt obișnuiți cu mesajele Ro- Alert care anunță prezența urșilor în localitate. Dar asta nu înseamnă că nu sunt speriați.
E periculos când dai nas în nas cu ursul, dar suntem atenți și noaptea nu ieșim. Atâtea situații am văzut de la balcon.
Circulă, nu sunt răi, n-au făcut rău niciodată, sunt pașnici.
Am auzit că a fost, dar n-am văzut. Normal că ne e teamă.
Numărul urșilor care ajung în stațiunea Slănic Moldova e tot mare, de la un an la altul.
Iulian Cazacu, corespondent TVR: Autoritățile locale estimează că în Slănic Moldova ar fi în jur de 4 urși adulți și 6 pui, reprezintă un risc mediu, după cum spun specialiștii.
Se estimează că în pădurile din Bacău sunt de 5 ori mai mulți urși decât ar permite zona.

