O profesoară a recunoscut că a înjunghiat mortal o fetiţă, la o şcoală din Coreea de Sud
O profesoară de la o şcoală primară din Coreea de Sud a recunoscut că a înjunghiat o fetiţă de şapte ani, care a fost găsită în stop cardiac şi a murit ulterior la spital, a declarat marţi un responsabil din cadrul poliţiei, transmite Reuters.
Profesoara, în prezent tratată în spital pentru răni autoprovocate, nu a fost încă arestată, a precizat oficialul, deoarece poliţia investighează încă incidentul de luni.
Preşedintele interimar Choi Sang-mok a transmis condoleanţe în timpul unei reuniuni a cabinetului în urma morţii fetiţei şi a ordonat Ministerului Educaţiei şi autorităţilor să investigheze în detaliu incidentul produs în şcoala din oraşul Daejeon.
Fetiţa era elevă la şcoala unde lucra profesoara, însă poliţia nu a stabilit până în prezent o relaţie personală între cele două, potrivit responsabilului din cadrul poliţiei menţionat.
Victima a fost descoperită de bunica sa, a declarat marţi un oficial din cadrul Biroului Metropolitan de Educaţie din Daejeon în timpul unei conferinţe de presă.
Ea prezenta răni în zona gâtului şi a feţei, a indicat luni un responsabil din cadrul departamentului local de pompieri pentru Reuters, şi a murit ulterior la spital.
Profesoara îşi luase concediu medical, dar s-a întors prematur la muncă la sfârşitul anului trecut, a precizat oficialul din cadrul biroului de educaţie în timpul conferinţei de presă.
sursa Agerpres

