O pictură legendară de pe o biserică din Argeș, vandalizată. Localnicii vorbesc despre un blestem vechi

11 May 2026, 07:45 (actualizat 11 May 2026, 07:46)

O biserică monument istoric din satul argeșean Ciocănăi a fost vandalizată. Un bărbat venit din altă localitate a distrus pictura exterioară care înfățișa o reprezentare neobișnuită: un înger între doi demoni, iar unul dintre ei, care râde, ține în mână o coasă. Deasupra imaginii era scris cuvântul „Moartea”.

De această pictură se leagă o legendă veche de aproape 200 de ani, potrivit căreia omului care îndrăznește să o șteargă i se va întâmpla ceva rău la scurt timp. Puțini localnici vorbesc despre presupusul blestem, însă spun că povestea circulă în sat „din moși-strămoși”.

„Cine a mai încercat să facă rău acolo, nu prea i-a mers. Așa circulă legenda. Se zice că cine încearcă să facă ceva are probleme”, spune un localnic.

Biserica devenise cunoscută și în afara comunei, iar oamenii veneau din alte zone pentru a vedea pictura.

„Veneau și întrebau unde se află, că nu știau”, a mai povestit localnicul.

Bărbatul care a vandalizat pictura a fost surprins de camerele de supraveghere mergând pe jos prin comună, direct spre biserică.

Primarul comunei Moșoaia, Adrian Frîntură, spune că bărbatul ar fi folosit obiecte găsite în curtea bisericii.

„Din ce am văzut pe camerele de la biserică, a lovit cu o lopată pe care a găsit-o în curtea bisericii și cu o greblă. S-a întâlnit cu copii din sat și le-a transmis că acum nu mai e biserica cu moartea, e biserica viilor”, a declarat primarul Adrian Frîntură.

Suspectul a fost prins în Pitești, la aproximativ zece kilometri de biserică.

„Bărbatul, în vârstă de 49 de ani, cu domiciliul în Constanța, a fost condus la poliție pentru cercetări, urmând să fie luate măsurile legale care se impun”, a declarat Florin Popa, purtător de cuvânt al IPJ Argeș.

Biserica din Ciocănăi a fost ridicată în 1840, pe locul unui lăcaș de cult din lemn mult mai vechi. Nu există date certe, dar sătenii spun că vechea ctitorie ar fi ars în timpul unei invazii otomane, împreună cu oamenii care se refugiaseră înăuntru. Pictura ar fi fost realizată tocmai pentru a aminti de acel eveniment tragic.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite