Biserica Sfântul Nicolae din Moșoaia, vandalizată. Pictura reprezentând „moartea râzând” a fost distrusă. Suspectul a fost identificat cu ajutorul camerelor de supraveghere

10 May 2026, 11:33 (actualizat 10 May 2026, 11:44)

O biserică, monument istoric, a fost vandalizată în Argeș. Polițiștii au constatat că a fost deteriorată pictura exterioară a lăcașului de cult din comuna Moșoaia.

Suspectul a fost identificat cu ajutorul camerelor de supraveghere, iar poliţiştii l-au găsit în Piteşti şi l-au dus la secţie. Din primele informaţii, se pare că acesta nu ar fi avut discernământ.

Biserica vandalizată, Sfântul Nicolae, a fost construită în 1840, iar partea exterioară, distrusă era una atipică, întrucât înfățișa moartea râzând.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă