O biserică, monument istoric, a fost vandalizată în Argeș. Polițiștii au constatat că a fost deteriorată pictura exterioară a lăcașului de cult din comuna Moșoaia.
10 May 2026, 11:33 (actualizat 10 May 2026, 11:44)
Biserica "Sf. Mihail" din Cluj-Napoca- unul dintre cele mai importante obiective turistice din oraş a fost vandalizată. Persoane rămase deocamdată necunoscute au fost spart unul dintre vitraliile valoroase ale Bisericii. Paguba se ridică la trei mii de euro.
Biserica de lemn "Pogorârea Sfântului Duh" din Parcul Titan din Capitală a fost vandalizată. Pe pereții lăcașului au fost scrise mesaje pro-LGBT, cu vopsea roz. Reprezentanții Patriarhiei au taxat dur incidentul. Polițiștii fac cercetări pentru distrugere.