O nouă ședință a coaliției, în încercarea de a se ajunge la o înțelegere privind reforma pensiilor magistraților. Guvernul trebuie să prezinte un proiect nou
Guvernul trebuie să prezinte zilele acestea noul proiect privind pensiile magistraţilor. Premierul Ilie Bolojan spune că termenul în care CSM va da un răspuns la cererea de aviz va arăta “buna-credinţă şi colaborarea loială”.
La ora 18.00 este programată o ședință a coaliției în care liderii politici ar urma să discute subiectul privind pensiile magistraților.
Potrivit surselor, după discuția din această seară se la Palatul Victoria ar trebui să existe un proiect de lege privind pensiile magistraților.
Este posibil să existe modificări față de proiectul anterior, care a picat pe formă la Curtea Constituțională. O modificare ar fi aceea ca perioada de tranziție să fie de 15 ani, și nu de 12, cât prevedea proiectul anterior.
Se discută și despre cât va fi cuantumul pensiei pentru magistrați, după ce magistrații au cerut ca pensia să reprezinte 65% din ultimul salariu brut, în timp ce guvernanții susțin varianta cu 70% din ultimul salariu net.
După ce va fi gata, proiectul va fi lansat în dezbatere publică, apoi va ajunge în Parlament și vom vedea cât de rapid vor da cei de la CSM un aviz, a transmis Alina Sorocean pentru Telejurnalul de la ora 14.00.
Coaliţia urmează să decidă în câteva zile forma finală a legii privind pensiile magistraților, a anunţat premierul Ilie Bolojan, vineri.
Şeful Executivului a spus că proiectul va fi gata la începutul acestei săptămâni și va fi trimis la CSM pentru avizare.
Premierul Ilie Bolojan a propus ca magistraţii să aibă o pensie care să nu depășească 70 la sută din salariul net, adică maximum 3.200 de euro, în loc de 5.000 de euro, cât este acum.
Primul ministru a propus ca pensiile magistraţilor să fie 70% din ultimul salariu, ceea ce ar însemna o pensie medie de 3.200 de euro, în loc de 5.000 de euro cât este acum. Ilie Bolojan consideră că este o discrepanţă foarte mare între pensiile românilor şi cele ale magistraţilor.
Preşedintele Nicuşor Dan a declarat duminică seara că trebuie micşorate pensiile magistraţilor, în raport cu salariul, dar că nu este necesară o modificare a Constituţiei în acest sens.
„Nu este în intenţia mea, în niciun caz, pentru că este o problemă – toată societatea o vede – faptul că în momentul ăsta pensia e cât salariul. Şi toată societatea vede soluţia, da? Trebuie să micşorăm pensiile în raport cu salariul. Nu e nevoie de vreo modificare a Constituţiei ca să facem asta. E vorba de un echilibru administrativ, astfel încât să luăm decizia corectă„, a spus el, pentru România TV.
Nicuşor Dan a menţionat că, în cazul în care vor fi parcurse anumite etape în elaborarea legislaţiei, este posibilă „o anumită flexibilitate” din partea Comisiei Europene în ce priveşte respectarea jaloanelor.
„Tot timpul există un grad de flexibilitate în discuţiile cu Comisia. Teoretic, până la 28 noiembrie noi trebuie să dăm legea. Ca să dăm legea, trebuie să existe avizul. Trebuie să treacă şi de control de constituţionalitate şi trebuie să o promulg – deci ar fi patru etape. Acum, e posibil să avem o oarecare flexibilitate, dacă trecem de nişte etape din astea, în raport cu Comisia Europeană”, a explicat preşedintele.

